12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Konwent Wójtów w Toruniu

3 min read

W ramach drugiego dnia Welconomy Forum in Toruń (pisaliśmy o tym kilka godzin temu) zorganizowany został Konwent Wójtów. Z kujawsko-pomorskimi samorządowcami spotkali się m.in. wiceminister finansów Wiesław Janczyk i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Spotkanie z wójtami z całego regionu było okazją do dyskusji o najważniejszych sprawach dla samorządowców i mieszkańców województwa.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w przemówieniu otwierającym spotkanie podsumował m.in. pomoc, jaką otrzymali od państwa mieszkańcy poszkodowani w sierpniowej nawałnicy.

Do mieszkańców poszkodowanych miejscowości trafiło 150 mln złotych. Między 30 a 50 mln zł będziemy jeszcze chcieli przekazać za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na odbudowę infrastruktury drogowej – tłumaczył.

Dodatkowe środki trafią przede wszystkim do powiatów tucholskiego i sępoleńskiego, oraz częściowo do powiatu bydgoskiego.

Przedstawiciel rządu w terenie mówił też o problemie smogu i problemach w rolnictwie.

6 na 10 projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczy walki ze smogiem. Mnie najbardziej zależy na ekopiecach, ten program jest naprawdę istotny. My mamy na to w tej chwili 4, 3 mld zł i już w ramach WFOŚiGW nie da się więcej wygospodarować. Chciałbym, żeby tych środków było więcej– dodał.

Według danych z lutego 2018 r. w całym województwie zalanych jest 110 tys. ha pól uprawnych. Najgorsza sytuacja jest na terenach położonych niedaleko Noteci. Mikołaj Bogdanowicz zapewnił, że w najbliższy czwartek będzie rozmawiał na ten temat z ministrem rolnictwa.

Myślę, że bez kolejnej pomocy rolnicy sobie nie poradzą. Najpierw kilka lat suszy, potem przyszła nawałnica. Ta pomoc od państwa oczywiście była. W 2016 roku nasze województwo otrzymało 50 mln zł pomocy, a w 2017 roku aż 90 mln– przypomniał.

W swoim wystąpieniu wojewoda powiedział też, że decyzja środowiskowa dotycząca budowy drugiego stopnia na Wiśle została wydana.

Ta informacja jest bardzo ważna szczególnie dla tych powiatów, przy których będzie budowany. Gratuluje Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska za bardzo dobrze przygotowaną decyzję. Teraz będziemy jej bronić w Komisji Europejskiej– mówił.

Mikołaj Bogdanowicz poprosił tez samorządowców o pomoc beneficjentom w prawidłowym uzupełnianiu wniosków o świadczenie Rodzina 500+. Od 1 stycznia 2018 r. zadania związane z koordynacją tego świadczenia dla osób pracujących za granicą przejęli od marszałków wojewodowie.

Są to bardzo skomplikowane sprawy. Zajmuje się tym obecnie 35 pracowników w delegaturze w Toruniu. Mamy 12 tys. zaległych spraw. Duży problem sprawiają te formalne aspekty składania wniosków przez beneficjentów. Oni składają je niepełne. Jak składają niepełne, to my musimy z nimi prowadzić korespondencję. Jest tego bardzo dużo. I tutaj prosimy państwa bardzo, aby pomóc tym osobom kompletować wnioski pod względem formalnym, aby one kompletne do nas trafiały. Wtedy my sobie z tym tematem rzeczywiście inaczej, lepiej i szybciej poradzimy– zaznaczał.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook