16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kościół w Dąbrówce – perła architektoniczna na turystycznej mapie naszego regionu

2 min read

Ten kościół to prawdziwa uczta dla oczu miłośnika architektury sakralnej. Wykonany z drewna, w konstrukcji szkieletowej, kościół filialny p.w. św. Jana Nepomucena z 1768 r. wzniesiony przez cześnika inflanckiego Macieja Janta Połczyńskiego z Komorzy, z wieżą dobudowaną w 1928 r. (wówczas został też otynkowany). Jest to budynek jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, szerszą nawą dwuprzęsłową i z kwadratową wieżą od zachodu oraz wnętrzem krytym stropem płaskim.

Zachował się jednolity i ładny wystrój rokokowy z czasów budowy kościoła, ołtarz główny i trzy ołtarze boczne oraz chrzcielnica i ambona. W ołtarzu głównym znajduje się akademicko malowany obraz „Przemienienie Pańskie” Heyna z 1884 r. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się klasycystyczny, murowany z kamienia, kwadratowy, kryty kopułą grobowiec-mauzoleum Janta Połczyńskich z połowy XIX w.

Jest mroźne popołudnie, do kościoła w Dąbrówce prowadzi polna droga, po jej obu stronach stoi kilka domostw w tym jedno opuszczone – nosi numer 2. Wokół żywego ducha, uff, wreszcie dotarliśmy do celu. Pani z dzieckiem starannie zamyka furtę, ciekawie spogląda w nasza stronę, po chwili uspakaja się i odjeżdża. Urocze są podobne miejsca, a ludzie traktuje je jak swoje i… słusznie.

W kilka chwil sprzęt jest gotowy do użycia, musimy się spieszyć, za dziesięć minut maszyneria zwyczajnie straci zasilanie i zamarznie.

Nie ma chwili do stracenia…

(red)

Fot. Mariusz

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook