26 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kowal zawinił, Cygana powiesili, czyli… reperkusje wokół złamanego drzewka przy Świeckiej

5 min read

Kapitalna sytuacja, ledwie wczoraj TOKiS przyczepił się do złamanego drzewka przy ulicy Świeckiej w Tucholi, które stało się ofiarą gwałtownego podmuchu wiatru w ostatnią niedzielę, a już kwestia odpowiedzialności za zwłokę z jego usunięciem przybrało interesujący przebieg.

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w mieście? Gdybyśmy takie pytanie zadali przygodnemu tucholaninowi, co by odpowiedział? Wyłącznie dwa słowa – Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi. Otóż, niekoniecznie, ponieważ jak to w Polsce bywa wszystko wiąże się z pieniędzmi i idiotycznymi przetargami, gdzie kryterium przydatności firmy do wykonania zadań jest cena usługi, a nie jakość.

Późnym popołudniem rozdzwonił się telefon. Po drugiej stronie przemiły głos pani Prezes PK w Tucholi nie pozostawia złudzeń PK W SPRAWIE DRZEWKA JEST BEZ WINY! Cóż, było to wyłącznie potwierdzenie naszych porannych obserwacji, gdzie przy wspomnianym drzewku pojawiła się ekipa, która rozwiązała problem tak precyzyjnie, że obecnie z trudem można  stwierdzić, że w tym konkretnym miejscu kiedykolwiek stało drzewo. Na ich kombinezonach był inny napis i to daleki od skrótu PK. Innymi słowy… „Kowal zawinił, a Cygana powiesili” w tym przypadku na stryczku medialnym zawisło… PK w dodatku niesłusznie.

Dzisiaj rano złamane drzewko zniknęło, można? No, właśnie…

A jeszcze wczoraj…

Biorąc pod uwagę fakty, o których opowiedziała pani Prezes dokonaliśmy samosądu jak… na Dziki Zachodzie. Nasza wina, z całej siły walimy się w piersi równie mocno, jak podczas reanimacji chorych pomysłów z „podzieleniem miasta na sektory” – jak wspomina podczas rozmowy przemiła pani Prezes. To może warto zachęcić władze miasta do tego, aby wykonano tabliczki informacyjne z napisami kto i za co jest odpowiedzialny w danym sektorze z uwzględnieniem ulic od i do i przymocowano je do tyczek po pomidorach (zapewne trzeba będzie rozpisać i na tę usługę kolejny przetarg)?

No, dobrze wystarczy sarkazmu, zajmijmy się raczej tym, kto wreszcie powinien był usunąć wiatrołom zgodnie ze wspomnianą rejonizacją. Oczywiście jest taka firma, którą widujemy od czasu do czasu, kiedy niczym oddziały specjalne wpada do miasta w tempie Pendolino sprząta (zupełnie nieźle), a następnie znika jak… duch Hopkirka ze znanego klasyka. Firma działa impulsowo od akcji, do akcji. Co to za firemka?

solo

Znamy już odpowiedzialnego ale nie wyjaśnia to kwestii, dlaczego ta firma potrzebowała aż dwóch dni na zrobienie porządku? Przyjrzyjmy się jej. Firma posiada zupełnie ciekawą stronę internetową z której wynika, że jej profil dzialania jest daleki od tego, do czego zobowiązała się wobec miasta. Czym się zajmuje firma „Solo”?

Firma SOLO jest kompleksowym dostawcą towarów i usług brukarskich, systemów ogrodzeń oraz kamienia naturalnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów stworzyliśmy szeroką ofertę, dzięki której możliwe jest wykonanie każdego projektu otoczenia. Oferujemy wysokiej jakości produkty i rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Zapewniamy doradztwo w wyborze estetycznej nawierzchni ( kostka brukowa, płyty, klinkier, kamień naturalny, kompozyt drewna, kruszywo ozdobne) o odpowiednich parametrach, dostosowanej do miejsca wbudowania i gustów klienta. W zakresie nowoczesnych i solidnych ogrodzeń oferujemy bezpłatną wizualizację i wycenę.
W celu dopełnienia przestrzeni zapewniamy szeroki wybór kamienia naturalnego w atrakcyjnych cenach. Posiadamy w stałej sprzedaży kamień z polskich kopalni, który jest dostosowany do naszych warunków klimatycznych.
Oferujemy cieszące się coraz większą popularnością elementy dodatkowe, gazony, palisady, stopnie schodowe, cegły które odpowiednio dobrane – nadają przestrzeni uroku i charakteru.
Zapraszamy do naszej siedziby, przygotujemy analizę cenową całej realizacji projektu, zapewnimy profesjonalną obsługę, w zakresie sprzedaży, dostawy oraz wykonania usługi.

– czytamy w witrynie firmy. Pytanie…, gdzie Rzym, gdzie Krym? No, może to ostatnie porównanie nie jest zbyt szczęśliwe, z jasnych powodów, ale jak firma o takim profilu może zajmować się sprzątaniem miasta? Takie cuda, tylko w Polsce.

I kolejne pytanie…, czy ktoś z komisji przetargowej zadał sobie trud, aby sprawdzić kompetencje tej firmy? Jeżeli nie, to mamy tego skutki w sprawie tak błahej, jak małe, wątłe drzewko. A co się stanie, gdy zdarzy się coś poważniejszego? I na to znamy odpowiedź.

Hipotetycznie, gdyby w drzewo przed biurem Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi trafił piorun, a to złamało się i zatarasowało bramę wjazdową, uniemożliwiając wyjazd służbom firmy, jaka byłaby procedura? Czy PK we własnym zakresie pozbyłoby się zawalidrogi, czy zażądałoby jego usunięcia od firmy „Solo”?

Nic podobnego, na odsiecz przybyłaby tucholska Straż Pożarna. To jak to jest z tą rejonizacją działań firm? A może zamiast zasłaniać się kompetencjami, warto czasami zachować się jak gospodarz swojego ogródka i miast szukać odpowiedzialnych, wziąć zwyczajnie do ręki siekierę lub piłę i zrobić coś „za darmo” dla swojego miasta? Cóż w dalszym ciągu firmy  jedną nogą tkwią w socjalizmie i to zwyczajnie widać, choć warto pójść po rozum do głowy i staranniej dobierać partnerów, zwłaszcza teraz, kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wystawienie naszej cierpliwości co do utrzymania porządku w mieście, na ciężką próbę odporności jego mieszkańców. Poddajemy pod osąd radnych miejskich, o ile nie są odporni na bodźce ze „środowiska”.

Zachwycające jest w tym wszystkim to, że pani Prezes PK potrafi się zachować jak świetny menadżer i broni swoich pracowników w sposób godny naśladowania, co oczywiście nie oznacza, że są to interakcje odwzajemnione, a my? My i tak mamy swoje zdanie, które opieramy na dokumentacji, którą tworzymy praktycznie każdego dnia, a z niej wynika, że zmiana części załogi tej firmy jest jak najbardziej wskazana.

_________________________

Mariusz R.Fryckowski

Jak sądzisz Drogi Czytelniku, czy wywołując ten temat zdawaliśmy sobie sprawę z tego do kogo w tym konkretnym miejscu należy utrzymanie porządku, czy też nie? Odpowiedzi nadsyłamy na adres tokistuchola@gmail.com Najbliższe prawdy uzasadnienie opublikujemy, odniesiemy się do niego oraz  nagrodzimy książką.

(a.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook