24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kilka ostatnich dni przyniosło nam sporo zdarzeń na drogach i nie tylko. Obecnie panujące warunki nie sprzyjają kierowcom, tym bardziej musimy być czujni.

Jak jeździmy? Różnie, pomimo zmiany przepisów, ciągle popełniamy te same błędy, no i oczywiście nadmierna prędkość oraz kompletny brak wyobraźni. Jesteśmy typowymi sobkami na drodze, liczymy się wyłącznie my, cała reszta użytkowników, to niechciany kwiatek do kożucha. Niestety, do niechlubnej grupy dołączają kobiety. Na szczęście to margines, ale niepokojące symptomy już się pojawiły, być może ma to jakiś związek z procesem szkolenia kierowców, bo elementarne błędy popełniane np. podczas pokonywania skrzyżowań, to szara powszechność nie tylko w Tucholi.

Policjanci działają rozsądnie, rozumiejąc fakt, że warunki drogowe zmieniają się dosłownie z godziny na godzinę, reagują w sytuacjach skrajnych, wtedy nie ma wyjścia i pojawia się… dyscyplinujący mandat. I tutaj warto wspomnieć o tym, że polityka mandatowa prawdopodobnie już wkrótce zmieni się. Jeżeli projekt rządowy zostanie zaakceptowany, wykluczona zostanie możliwość odmówienia przyjęcia mandatu, sprawy sporne trafią do sądu, który będzie pochylał się nad każdym przypadkiem osobno, z udziałem (novum)ukaranego mandatem. Zmiana podyktowana zostanie tym, że system wyzbędzie się części mechanizmów biurokratycznych, które absorbują czas. Niby nic nowego, bo w Europie takie zasady działają od dawna, np w Niemczech, ale tutaj jest Polska i… tradycja.

Prócz pogody, która na drogach niesie zagrożenia, pojawiają się też przeszkody najmniej oczekiwane – zwierzęta leśne. Nie notujemy jakiejś zwyżki zdarzeń, ale trzeba mieć świadomość tego, że pojawią się one na drodze w najmniej oczekiwanej chwili.

Niepojęte jest też to, że właściciele pojazdów nie przygotowali się do zimy. Jazda na oponach letnich jest zwyczajnym skandalem. W związku z tym odwiedziliśmy wszystkie sklepy motoryzacyjne w Tucholi, aby zorientować się w cenach opon zimowych. Celowo odrzuciliśmy tzw. „używki”, które pomimo wysokiego bieżnika, nie nadają się do jazdy z racji wieku. Ceny nowych opon to wbrew pozorom nie jest specjalny wydatek, biorąc pod uwagę ogólne koszty posiadania auta w skali roku. Ceny opon zimowych kształtują się różnie, skrajnie wysokie ceny sięgają kilku tysięcy złotych, przeciętnie jednak, to wydatek od niespełna siedmiuset z złotych z „ogonkiem” do 1200 złotych. Popularne zrobiły się opony chińskie, ich zaleta, to gwarancja i jakość z górnej półki „chińczyków”, bo montowanych w samochodach marek europejskich w USA, a tam jak wiadomo rynek jest dosyć wymagający. Rozważamy tutaj zaledwie jeden rozmiar – popularne szesnastki. Rozmiary mniejsze są odpowiednio tańsze, więc nie ma żadnych przesłanek, aby tak szafować życiem własnym i współużytkowników dróg.

Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni?

  • 8 stycznia w Tucholi, przy skrzyżowaniu Świecka – Bydgoska kierująca Mercedesem, 32 letnia mieszkanka gm. Tuchola nie ustąpiła pierwszeństwa, co zauważyli policjanci i słusznie zareagowali. Kierującej wręczono mandat.
  • Tego samego dnia w Kruszce (gm. Cekcyn), kierujący Oplem mężczyzna, mieszkaniec wspomnianej gminy, również nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, za co  został ukarany mandatem.
  • 9 stycznia w Przyrowie doszło do zdarzenia w którym udział wziął samochód osobowy Audi. Przyczyną było wtargnięcie na jezdnię zwierzyny leśnej.
  • 12 stycznia w Śliwiczkach 62 – letni mężczyzna, mieszkaniec Śliwic, uszkodził ogrodzenie jednej z posesji po tym, jak swoim Peugeotem nie dostosował prędkości do panujących warunków. Oczywiście wręczono mu mandat.
  • Przegląd zdarzeń kończy to z miejscowości Brody, gdzie policjantów wezwano do słupa telekomunikacyjnego, który znajduje się w złym stanie.

Uważamy na drogach, stosujmy przepisy i… zdrowy rozsądek, do usłyszenia za tydzień.


(red.)

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook