28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Krzywogoniec: Święto Grzyba

2 min read

Już w najbliższą sobotę o godzinie 18:00 rozpocznie się coroczne Święto Grzyba w Krzywogońcu. Ta przepiękna wieś w pobliżu Cekcyna już od 2005 roku uzyskała status „Wioski Grzybowej”, ale o tym za chwilę. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że podczas święta pojawi się wiele znanych osób, a wśród nich również poeci. Jeżeli poeci, TOKiS – PRESS będzie na miejscu. Zapraszamy do wizyty w miejscu, które jest niejako odbiciem Borów Tucholskich w pigułce. W każdym bądź razie my zabieramy koszyki i idziemy na…grzyby.

muchomory z humorem, |Maniek jedzie:)

Wioska Grzybowa powstała w Krzywogońcu w 2005 roku. Inicjatorem powstania „Wioski Grzybowej” był Wacław Idziak – socjolog wsi, specjalista od „Wiosek tematycznych”, który przeprowadził warsztaty, mające na celu przedstawienie idei wioski tematycznej, zachęcenie do podejmowania inicjatyw na dalszy rozwój, wyzwolenie wiedzy, umiejętności i potencjału, jakim dysponują mieszkańcy.


fot. Justyna Wilkiewicz

     Tworzenie i rozwój Wioski Grzybowej realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec, które na ten cel pozyskało dwukrotnie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz dotacje z Urzędu Gminy w Cekcynie. W realizację Wioski Grzybowej aktywnie włączyli się mieszkańcy Krzywogońca, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz sympatycy Wiosek tematycznych. Krzywogońcu mamy kilka suszarni do grzybów, z których mogą również skorzystać osoby wypoczywające na naszych przepięknych terenach.
W budynku poszkolnym, w którym ma swoją siedzibę stowarzyszenie Krzywogoniec, powstała izba wioski grzybowej, w której znajdują sie przedmioty zrobione w kształcie grzyba, jest kronika Wioski Grzybowej, w której jest coraz więcej pamiątkowych wpisów, są też liczne gadżety związane z Wioską Grzybową.


fot. Justyna Wilkiewicz

     Corocznie w „Wiosce Grzybowej” odbywa się impreza pn. „Święto Grzyba”, na której można skosztować różnych potraw zrobionych z grzybów lub też wyglądem przypominającym.


fot. Justyna Wilkiewicz


fot. Justyna Wilkiewicz

     Wioska Grzybowa, to promocja nie tylko sołectwa Krzywogoniec, Gminy Cekcyn ale i całego powiatu tucholskiego.
Kontakt:
Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec
Dorota Gromowska tel  698 629 990
Fryderyk Sikorski tel.  (052)  33 610 96

 

Materiał promocyjny pochodzi z witryny www.cekcyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook