18 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dlaczego właśnie Krzywogoniec? Zaczęło się od niebieskiej kuli i ślepego losu. Zwykle jest w niej sporo kartek z nazwami miejscowości powiatu tucholskiego. Los chciał, że padło właśnie na Krzywogoniec, kartka została wylosowana. Były powody aby się cieszyć, bo tego dnia pogoda była przednia, a wspomniana wioska słynie z tego, że można tam odbyć najbezpieczniejszy lot w regionie.

Ten ktoś, kto wpadł na pomysł, aby stworzyć wioski tematyczne, miał głowę na karku, bo WIOSKA GRZYBOWA  w odniesieniu do Krzygońca jest w pełni trafiona. Położona w Borach Tucholskich   w gminie Cekcyn, leży nad trzema jeziorami i słynie z obfitości i rozmaitości grzybów. Lokalne stowarzyszenie zajmuje się promocją, dbając o systematyczny rozwój umiejętności i tradycji  mieszkańców.  Powołano nawet izbę tradycji, w której znajdują się przedmioty związane z  pozyskiwaniem runa leśnego oraz kronika Wioski Grzybowej, z pamiątkowymi wpisami turystów. Każdego roku w Krzywogońcu odbywa się Święto Grzyba, na którym można skosztować tradycyjnych potraw.

To jednak nie wszystko, bo od 2017 roku w Krzywogońcu ukonstytuowała się fundacja czAR(T) , która stara się wcielać w życie idee współpracy przedstawicieli różnych dziedzin kultury. Lekko na uboczu omawianej wioski znajduje się siedziba fundacji.

Wiadomo, że w każdej społeczności najważniejsi są ludzie, a tych wyraźnie przybyło. Sporo nowych twarzy pojawia się z zewnątrz, powstają nowe domy, widać wyraźnie, że nie tylko TOKiS – PRESS TV znalazł się pod wrażeniem tego miejsca. Z przyjemnością wspominamy krótką współpracę z panem sołtysem Maniowskim – absolutnie wyjątkowym działaczem społecznym ( serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia). I ostania informacja dla miłośników historycznych sensacji. Krzywogoniec wbrew wielu opiniom znajduje się na terenie największego w Europie eksperymentalnego i szkolącego załogi, poligonu  „cudownej broni Hitlera” – „Wrzos”. To właśnie w tym regionie Borów Tucholskich działo się najwięcej, a głębokie leje bo upadkach rakiet można oglądać do dzisiaj, zarówno w Krzywogońcu, jak i w okolicy, ale to długa opowieść na inną okazję.


Czas na film i galerię fotografii.(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook