19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KSIĄDZ IRENEUSZ KALF ZAPRASZA: Krzysztof Wilkus w kościele parafialnym Bożego Ciała w Tucholi!

3 min read

Kolejna uczta dla melomanów! Już w najbliższą niedzielę czeka nas występ znakomitego artysty, Pana Krzysztofa Wilkusa. Artysta urodził się 5 marca 1947 r. w Poznaniu, jest absolwentem Akademii  Ekonomicznej w Poznaniu oraz klasy organów prof. Leona Batora  Akademii Muzycznej w  Gdańsku. Uczestniczył w kursach improwizacji organowej prof. Heinza – Bernharda Orlinskiego w Hochschule fuer Musik w Duesseldorfie oraz interpretacji muzyki organowej Bacha i Regera u prof. D. Chorzempy w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie.

Od .1974 roku jest organistą Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu oraz wykładowcą gry organowej, improwizacji liturgicznej, śpiewu liturgicznego i harmonii w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Sakralnej. Od .l998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Poznańskiej i rzeczoznawcą ds. organów i dzwonów oraz członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw muzyki kościelnej m.in. Gesellschaft der Orgelfreunde e.V., członek honorowy Fundacji Muzycznej Venite Wiedeń, członek Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. F. Nowowiejskiego).

11 lutego 2011 r. otrzymał nominację Tytularnego Organisty Archikatedry pw. Wnie-bowzięcia NMP i Stanisław Bpa w Mohylewie na Białorusi.

Jest założycielem i kierownikiem artystycznym kwintetu instrumentów dętych blaszanych Capel1a ”Pro Musica Sacra”. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Francji, Be1gii, Danii, Holandii, Jugosławii,  Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgrzech, Białorusi i Bułgarii. Występował z koncertami organowymi na Międzynarodowych Kongresach Muzyki Sakralnej C.I.M.S. w Salzburgu (1974) i Bonn (1980). W maju 2002 r. był jurorem Międzynarodowego Konkursu Organistów Gatczina (Rosja) – Połock. (Białoruś). W latach 1997-2007 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Wronieckie koncerty muzyki organowej i kameralnej” we Wronkach.

Jest cenionym w kraju i za granicą improwizatorem organowym.

 

Ma na swym koncie nagrania radiowe (WDR Kolonia, Bułgarskie Radio Sofia) oraz płytowe i na kasetach (m.in. z chórem „Poznańskie Słowiki” pod dyr. Stefana Stuligrosza.).

Zajmuje się również działalnością kompozytorską – m.in. jego Intrada „Aperite Portas Christi” otworzyła Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 Archidiecezji Poznańskiej, a na rozpoczęcie II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej w Poznaniu wykonana została zamówiona Intrada „Christus Rex Vincit” na kwintet  dęty, perkusję i organy. Jego kompozycje wykonywane były w Niemczech, Austrii, Francji ( m.in. w Sanktuariach maryjnych w  Lourdes i La Salette), Białorusi, Bułgarii, Rosji (Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego) i na Ukrainie.

W Święto Niepodległości 2005 r. otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro-dowego RP „Zasłużony dla kultury polskiej”; w  uroczystość Św. Cecylii, 22. listopada 2008 -patronki muzyki kościelnej-  ks . abp Stanisław Gądecki  odznaczył Krzysztofa Wilkusa  medalem „ Optime merito Archidioecesis Posnaniensis”..

W  Tucholi w interpretacji Pana Krzysztofa wysłuchamy utworów takich sław jak :

Georg  Friedrich  Haendel  –  With  trumpets  and  Horns  z „Water  Music” (aranż. K.Wilkus)

(1685-1759)

 

Johann  Christoph  Kellner  –  Preludium  C-dur

(1736-1803)

 

Johann  Sebastian  Bach  –  Arioso  (aranż. K.Wilkus)

(1685-1750)

–          2  chorały z  Neumeister-Sammlung:

Allein zu dir, Her  Jesu  Christ  BWV  1100

Jesu, meine  Freude  BWV  1105

 

Vincent  Luebeck  –  Praeludium und  Fuge  E-dur

(1654-1740)

 

Johann  Heinrich  Rinck  –  Wariacje  na temat  hymnu  angielskiego  „God save The King”

(1770-1846)

 

Joseph  Haydn  –  2  Floetenuhrstuecke

(1732-1809)

 

Sigfrid  Karg – Elert  – Marche Triomphale  „Nun danket  Alle  Gott”

(1877-1933)

 

Charles  John  Grey  –  Priere  a la Vierge

(1849-1923)

 

John  Weaver  –  Toccata

(*.1937)

 

Krzysztof  Wilkus  –  Preludium w stylu klasycznym  „Dla  Marii”*   –  Improwizacja na zadany temat

Wraz z organizatorami  serdecznie zapraszamy do Naszego kościoła w najbliższą niedzielę (19.08) o godzinie 19:00.

 

Mariusz R.Fryckowski

Na podstawie korespondencji

Fot. http://www.franciszkanie.net

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook