4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ku przestrodze dla „kolekcjonerów” wybuchowych militariów na poligonie „Heidekraut / „WRZOS” w Borach Tucholskich

2 min read

To nic nowego, poligon „Heidekraut”, dzięki maskaradom różnych stowarzyszeń i „pasjonatów historii”, stał się miejscem niezwykle popularnym w tej części województwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że Bory Tucholskie nie słyną już z lasów i grzybów, a z nielegalnych „wykopków”, inaczej wydłubywania z ziemi artefaktów wojennej przeszłości.

Żadną tajemnicą jest to, że obok wyspecjalizowanych w poszukiwaniach grup, działają również amatorzy – hieny cmentarne, które by zdobyć guzik, rozkopią każdą mogiłę. Jest im kompletnie obojętne, czyje szczątki w niej leżą.

Osobnym problemem są ludzie, którzy zapamiętale poszukują broni, amunicji i zalutowanych pojemników z różną zawartością. Ci igrają z życiem. Czy są nieświadomi niebezpieczeństwa? Nic podobnego, doskonale wiedzą, co robią. Prócz tego, że narażają życie swoje, swoich rodzin i sąsiadów, działają wbrew prawu. Takimi osobami prędzej, czy później zajmie się POLICJA, dokładnie tak, jak zdarzyło się to w pobliskim Koronowie.

Kryminalni z bydgoskiej komendy prowadząc sprawę nielegalnego posiadania broni i amunicji ustalili, że 56-letni mężczyzna mieszkający na terenie gminy Koronowo, na co dzień zajmujący się zbieraniem historycznych przedmiotów, może posiadać na swojej posesji amunicję z czasów II Wojny Światowej.

By zweryfikować te ustalenia przeprowadzili przeszukanie na terenie jego posesji. W trakcie przeszukania mężczyzna przyznał, że posiada jak to określił korpusy pocisków bez zapalników i materiałów wybuchowych. Ujawniona amunicja to granat moździerzowy, pocisk artyleryjski i dwa pociski rakietowe.

Chwilę później policjanci stwierdzili, że jeden z nich – granat moździerzowy – jest kompletny i uzbrojony. Na miejsce została wezwana grupa minersko – pirotechniczna bydgoskiej komendy, by zabezpieczyła ujawnioną amunicję do czasu przyjazdu patrolu saperskiego Jednostki Wojskowej w Chełmnie, któremu następnie przekazano niebezpieczne przedmioty.

Właściciel posesji został zatrzymany. Mężczyzna usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji.  Jak się okazało, nie po raz pierwszy, ponieważ kilka lat temu również odpowiadał za tego typu przestępstwo.

Prokurator po zapoznaniu z materiałami sprawy zastosował wobec 56-latka środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

_____________________

(red.)

kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

 st.asp. Lidia Kowalska
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook