3 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY tylko dla wybrańców?

2 min read

Jak zachować się w sytuacji, gdzie na naszych oczach dochodzi do wypadku? Jak  postępować, jakie czynności wykonać, aby pomóc poszkodowanym? Niestety, wielu z nas nie ma „zielonego pojęcia” o tym, jak nieść pomoc bliźnim w sytuacjach skrajnych i zapewne tak pozostanie, ponieważ na kursy pierwszej pomocy liczyć nie możemy, my… obywatele. A komu się udało? O tym jak zawsze, tucholska opinia publiczna  dowiaduje się po fakcie, dzięki witrynie starostwa w Tucholi, która kluczowe informacje podaje po zaistnieniu zdarzenia, lub… wcale.

29 sierpnia, w gościnnych progach ZSO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi odbył się pierwszy na naszym terenie egzamin, który zakończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (kpp).

Został on zrealizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tucholi na podstawie decyzji Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, co pozwoliło tej młodej placówce znaleźć się na liście podmiotów uprawnionych do realizacji takich profesjonalnych szkoleń. Słuchaczami pierwszej grupy szkoleniowej byli nie tylko nauczyciele z naszego Powiatu, ale również sąsiedniego Powiatu Sępoleńskiego, a także studenci, strażacy OSP, ratownicy WOPR i funkcjonariusz policji. 72 godziny zajęć zwieńczył test wiedzy oraz praktyczny sprawdzian umiejętności. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Komisji Egzaminacyjnej przewodniczył Wojewódzki Lekarz Konsultant w zakresie medycyny ratunkowej – Pan dr Przemysław Paciorek, a pozostałymi jej członkami byli: kierownik merytoryczny szkolenia – Pan Tadeusz Stachowicz, lekarz – chirurg Szpitala Tucholskiego i Koordynator Powiatowy Ratownictwa Medycznego PSP w Tucholi, a także ratownik medyczny – Pan Grzegorz Trzopek.

W opinii Pana doktora  Paciorka, tucholski PODN zgromadził wysokiej klasy sprzęt szkoleniowy, współpracuje z bardzo kompetentną i wypróbowaną kadrą systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przygotowuje ratowników o wysokich kompetencjach. Podkreślił także doskonałe przygotowanie lokalowe i metodyczne, a dyrektorowi PODN pogratulował „jakości” wejścia do grona podmiotów kształcących w zakresie kpp.

Dwie kolejne grupy szkoleniowe już czekają na dopełnienie formalności proceduralno – organizacyjnych, by tropem prekursorów – rozpocząć szkolenie w październiku i listopadzie br. Cieszy fakt, że zarówno profesjonalne służby ratunkowe jak i coraz szersze grono osób zawodowo nie związanych z ratownictwem medycznym, docenia znaczenie takich kompetencji, niebywale przydatnych na całe życie.

_____________________________

Odtrąbiono sukces, niestety, przeciętny Kowalski, mieszkający w naszym powiecie w dalszym ciągu pozostanie w niewiedzy, a na widok wypadku, szybko wciśnie pedał gazu w swoim „bolidzie”, odwróci wzrok i szybko zapomni, popełniając przestępstwo.

 

(red.)

powiat.tuchola.pl

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook