14 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kwiaty – uśmiechy natury. Z wizytą w ogrodzie Pani Doroty

2 min read

W dzisiejszym, całkowicie stechnicyzowanym świecie, umykają nam często pewne szczegóły, którymi zamiast cieszyć się omijamy, nie zauważając ich. Dlaczego? Na to pytanie każdy odpowie sobie zapewne sam. Czy istnieje potrzeba poszukiwania piękna na drugiej półkuli? Dla części z pewnością tak, ale uderzmy się w piersi i odpowiedzmy szczerze, czy znasz swój kraj? Czy znasz wszystkie jego walory? A może twierdzisz, ze jest szary, bury, zżera go bylejakość, polityka i pieniądze? Nie, nie wierzę w to, że na większość tych pytań odpowiesz twierdząco. A może teraz zmienisz zdanie?

Zostaliśmy zaproszeni do ogrodu Pani Doroty. Jest znana w całej okolicy z tego, że ma niezwykłą umiejętność – ratuje schorowane rośliny i do tego jest osobą niezwykle skromną. Zna się na ich hodowli jak mało kto, po wstępnych oględzinach już wie, co im dolega, czego im potrzeba. Często to kwestia właściwego doboru mikroelementów zawartych w glebie, czasami trzeba użyć bardzo silnych argumentów. Chemia w służbie człowieka? Czasami bez niej roślina skazana zostaje na pewną śmierć.

 

Podziwiamy kwiaty, jest ich tutaj całe mnóstwo. Część z nich znamy z polskich łąk, niektóre spotykamy prawie wyłącznie w Borach Tucholskich. Nie brakuje tych egzotycznych i tych, które od zawsze hodowały nasze prababcie, babcie i nasze mamy. Niektóre z nich są już rzadkością, ktoś zdecydował, aby dokonać krzyżówki między gatunkami. A w ogrodzie Pani Doroty? Wszystko jak przed wieloma laty.

 

Korzystamy z pięknej pogody i rejestrujemy niektóre z nich. Czy mamy do czynienia wyłącznie z pasją? Bez wątpienia tak. Pani Dorota zdradza nam jeszcze jedną tajemnicę…, „do niektórych roślin należy mówić, to może śmieszne, ale chyba rzeczywiście czasami pomaga”- wspomina, śmiejąc się.

Dziękujemy.

Mariusz R.Fryckowski

Nazwisko właścicielki niezwykłego ogrodu do wiadomości TOKiS – PRESS.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook