12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

LAS WITA WAS…

4 min read

…szerokimi ramionami, zapachem, urokiem, natchnieniem dla poetów, wielkich pisarzy, fotografów, całą swą starannością, odmiennością i czystością. No może z tą, to raczej taka wielka przenośnia. Dlaczego?

Chcę nawiązać do artykułu kolegów z redakcji, którzy szeroko rozpisali się o nowych przepisach, które nas nieuchronnie czekają. Zgadzam się z autorami, że ta cała otoczka, która rzekomo ma nas nauczyć porządku – prowadzić będzie, zamiast ku lepszemu, do gorszego.

Widoki, które przyćmiewają nie tylko przydrożne rowy, osiedla, parki, ale przede wszystkim lasy, to ogromny dla ludzi wstyd! To jak dziury w spodniach, tylko, czym je załatać? Przecież już w przedszkolu, a nawet w domu, uczy się małe dzieci, że się nie śmieci. Ale…przykład idzie z góry. Daleka droga od słów do czynów.

Nas nowa ustawa drapnie mocno po kieszeni, a kto śmiecił i tak śmiecić będzie, bo mentalność ludzka powinna być od podstaw zreformowana. Tylko czy to jest możliwe? Czy możliwe jest wytępienie chwastów, co rosną w naszej świadomości, dosłownie od pokoleń?

Myśl człowieku, zanim coś zrobisz. Tylko wysiłek ten jest nieopłacalny, a szkoda. Kiedyś natura odpowie nam.

Nie od dziś wiadomo, że lasy, to cuda natury. Ich system ochrony jest ciągle udoskonalany. Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy robią to z miłości, do roślin i zwierząt, które tam zamieszkują. Ale wiadomo też, że lasy są cennym materiałem opałowo – budowlanym.

Biorą udział w procesie oczyszczania powietrza, dzięki któremu oddychamy – usuwają z niego dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla i ozon, a także pochłaniają węgiel i magazynują go w drewnie, a przede wszystkim, zapewniają ciągły dopływ tlenu poprzez proces fotosyntezy. Jest to szczególnie ważne w aglomeracjach miejskich, w których stężenie zanieczyszczeń i pyłów jest znacznie wyższe niż na otwartych przestrzeniach.

Biorą udział w adaptacji do zmian klimatu i do łagodzenia ich skutków, poprzez schładzanie otoczenia oraz zapewnienie schronienia dziko żyjącym gatunkom.

Są odpowiedzialne za poprawę jakości życia, filtrują powietrze, pochłaniają hałas i nadają przyjemny charakter miejscom, w którym ludzie żyją i spędzają wolny czas, również podwyższają wartość nieruchomości.

Są naturalnym środowiskiem dla płodów runa leśnego, które tak cienimy w swej kuchni za ich walory smakowe i cenne dla zdrowia składniki (grzyby; owoce jagodowe).

Stanowią funkcje estetyczne i krajobrazowe – poprawiają wygląd środowiska, a także wyraźnie różnicują krajobraz.

Biorą udział w obiegu wody w przyrodzie – niczym wielkie gąbki, nasiąkają wodą, magazynują ją i stopniowo uwalniają, dzięki temu zmniejszają rozmiary powodzi w okresach podwyższonych opadów, a przy ich braku zachowują wodę na czas suszy, utrzymują wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

Ważne jest, by zachowywać obszary chronione na obszarach zlewni, w pobliżu wielkich miast, których utrzymanie jest tańsze niż budowanie wielkich zakładów uzdatniania wody – na świecie wiele dużych miast (m.in. Nowy Jork, Tokio, Melbourne) wykorzystują obszary chronione, jako źródła wody pitnej mieszkańców.

Wiemy już, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych, a przede wszystkim dla człowieka są ekosystemy leśne. Powinniśmy więc chronić je.

Akcje sprzątania lasów – weźmy w nich udział! Zdrowe i czyste ekosystemy leśne będą lepiej pełniły swoje funkcje i z pewnością każdy z nas na tym skorzysta.

Znaczenie lasu dla zdrowia.

Lasy spełniają wiele ważnych funkcji dla dobra społeczeństwa. Nie do przecenienia jest ich pozytywny związek z ochroną naszego zdrowia. Przede wszystkim decydują o klimatyczno – zdrowotnych warunkach życia ludzi, kształtując jakość środowiska przyrodniczego i estetykę krajobrazu.

Chronią przed wiatrem, hałasem i nadmiernym słońcem. Zatrzymują i pochłaniają pyły. Dzięki lasom udaje się zachować różnorodność biologiczną.

Rośliny leśne wytwarzają różne substancje lotne, w postaci olejków eterycznych i zabójczych dla mikroorganizmów fitoncydów – tak efektywnie wykorzystywane w fitoterapii.

Ale najlepszą cechą lasów, są jego walory estetyczne. To, jak fantastycznie czujemy się w lesie. Powietrze, zapach, który już poprawia nam nastrój. Ale o to trzeba dbać. I uczyć, jak to robić najmniejszych i najmłodszych obywateli, tej jakże tajemniczej i nieprzewidywalnej planety.

Wszak nie raz doznaliśmy potęgi Matki Natury.

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook