12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ławka niepodległości, czyli dalsze marnotrawienie publicznych pieniędzy w imię patriotyzmu?

2 min read

SONY DSC

Jeden z rosyjskich poetów powiada, że jeżeli ktoś nadużywa słowa patriotyzm, jest najczęściej największym  złodziejem i jest w tym zdecydowanie spora dawka prawdy, choć niekoniecznie ruskiej.

Patriotyzm dla przeciętnego Polaka to świętość, niepodległość ma w sercu i nie potrzeba mu do tego uzewnętrznienia emocji , a tym bardziej jakichś mebli ogrodowych, dla polityka zaś, to puste słowa, czego dowodów mamy aż nadto i to niezależnie od sztandarów partii. W tej materii wiemy już, że każda z nich to zło,które należy wytępić, jak zarazę. Tym bardziej bulwersuje informacja, którą umieszczono w portalu wojewódzkim. Mamy do czynienia z kolejną kiełbasą przedwyborczą, którą ludzie łykną, jak gęś kluski. Idziemy o zakład, że gros samorządów lokalnych przystąpi do konkursu.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza otwarty konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Inicjatywa ma na celu uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego, które mogą się ubiegać o dofinansowanie nawet 80% kosztów realizacji Ławki Niepodległości. Dokumenty należy złożyć do 10 września 2018 r.

Każdy samorząd może otrzymać dofinansowanie na budowę jednej lub dwóch Ławek Niepodległości.

Do 10 września 2018 roku samorząd powinien dostarczyć do Ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80 procent kosztów jego realizacji. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 35 tys. zł.

O przyznaniu dofinansowania zadecyduje między innymi wysokość wkładu własnego, lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.  Chodzi o to, aby multimedialna ławka  odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości,  była związana z lokalną społecznością. Program budowy Ławek Niepodległości – to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.

Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna – będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Ławki Niepodległości powinny powstać do 28 grudnia 2018 r.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook