24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lekarze z Białorusi i Ukrainy

2 min read

Kilka dni temu w jednym z portali społecznościowych premier Mateusz Morawiecki zamieścił wpis w którym deklaruje wysłanie do Słowacji grupy 200 polskich lekarzy. Tymczasem dzisiaj…

Pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego. Decyzje w tej sprawie wręczył w czwartek minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Minister Adam Niedzielski

Pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego. Decyzje w tej sprawie wręczył w czwartek minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować na rzecz polskiego systemu opieki zdrowotnej mieli przed sobą różne bariery
administracyjne – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej. – Dlatego uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Z końcem 2020 r. zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków.

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 warianty ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty w ramach systemu uproszczonego w zależności od uzyskanych kwalifikacji przez lekarzy/lekarzy dentystów poza UE.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/zdrowie/uproszczony-dostep-do-wykonywania-zawodu-lekarza-i-lekarza-dentysty

Lekarze, w ramach każdego z wariantów mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku lekarza polskiego – dyplom ukończenia szkoły wyższej uznany za równoważny z dyplomem wydawanym przez polskie uczelnie (nostryfikacja lub Lekarski Egzamin Weryfikacyjny, staż podyplomowy uznany w Polsce przez Ministra Zdrowia za odbyty lub faktycznie odbyty w Polsce oraz Lekarski/Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, tracą uprawnienia zawodowe.

Lekarz, który otrzymał prawo wykonywania zawodu w tzw. systemie uproszczonym, ma w Polsce status lekarza bez specjalizacji. Jego specjalizacja zdobyta w dotychczasowej karierze może zostać uznana dopiero, gdy lekarz posiada Prawo Wykonywania Zawodu o charakterze nieograniczonym. 

Do 20 stycznia 2021 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 46 wniosków (głównie z Białorusi i Ukrainy). 34 z nich dotyczy lekarzy, a 12 lekarzy dentystów. Pięć postępowań zostało zakończonych, a pozostałe wnioski są w trakcie analizy lub uzupełnienia.

Lekarze, którzy uzyskali zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym:

  1. Victar Anikevich, tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej uzyskał na Białorusi
  2. Aleh Tafeliuk, tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych uzyskał na Białorusi
  3. Hleb Lukhanin, tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej uzyskał na Białorusi.
  4. Dmytry Veryha, tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał na Ukrainie
  5. Olena Guz, tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii uzyskał na Ukrainie

(red.)

gov.pl

Marcin Rola-MIKROBLOG

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook