12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

LFO w Tucholi. Ojciec i syn, dwaj świetni muzycy wystąpią już w najbliższą niedzielę, na tym koncercie trzeba być!

3 min read

Ten koncert miał się pierwotnie odbyć w ubiegłym roku, niestety, przeszkodziła w nim słynna nawałnica. Cierpliwie czekaliśmy rok i wreszcie będą,ojciec i syn, dwie sławy w jednym miejscu, w naszym kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi. Najbliższy, niedzielny wieczór zapowiada się wyjątkowo, a to za sprawą…

        Pan prof. Andrzeja  Chorosińskiego

Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku.

W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie,Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli  im. Pawła VI  w  Watykanie czy   Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku. Town Hall w Adelajdzie

Dokonał  licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD  dla takich firm jak:   Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu.

W  roku  1992  otrzymał  tytuł  naukowy  Profesora  sztuk  muzycznych. Jest profesorem klas organów  Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im./ K.Lipińskiego we Wrocławiu.

W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W  latach 1993 – 2000 był  członkiem  Prezydium  AECAM –  Stowarzyszenia  Rektorów  Europejskich  Uczelni  Muzycznych .

 

W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.

Jest honorowym  obywatelem miast   Frombork ,Jelenia  Góra  i  Kłodzko, Polanica  Zdr. przyznanych  za  zasługi w  popularyzowaniu  kultury  muzycznej.

Jest konsultantem  i  autorem  licznych  projektów  w zakresie  budownictwa organowego  w Polsce  /Sala Opery i Filharmonii {Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich   Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach/   Niemczech,  Kanadzie  i  Japonii.

Wraz z organistą Bazyliki ŚW. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie  uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

****

MICHAŁA CHOROSIŃSKIEGO

Ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t.  „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum „ w Poznaniu.

Współpracował  z wieloma wybitnymi reżyserami m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.

Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu.

Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń”

Oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”,  „Pierwsza miłość”, „Klan” . Dużą  popularność przyniosła mu rola Leszka  Skalskiego w serialu „M jak miłość”.

Wysłuchamy:

Johann S. Bach  – Preludium i fuga e moll /BWV548/

Adam Mickiewicz       – Ballada  POWRÓT TATY

Mieczysław Surzyński  – Elegia                                                                        

Zygmunt Krasiński      -PSALM  DOBREJ  WOLI

AlexandreGuilmant  – Lamentatio

Juliusz Słowacki         -SMUTNO MI BOŻE

Fryderyk Chopin –  Nokturn Es dur Op. 9, nr 2  /Transkr. E.Lemare

Cyprian K. Norwid     -EPOS  NASZA

Karol Kurpiński   – Fuga i Coda / na temat Hymnu Narodowego/


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook