28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lidl i co jeszcze? Na zakupy wyruszymy wiosną?

3 min read

Pilnie śledzimy postępy prac w budowanym właśnie kompleksie handlowo – usługowym Tuchola Park. Pytań do inwestorów jest wiele, ale jedno wysuwa się na czoło, kiedy powstanie, drugie które z sieci znajdą w nim swoje miejsce?

Plany inwestora są ambitne, a patrząc na tempo rozwoju inwestycji zupełnie prawdopodobne do tego stopnia, że na pierwsze zakupy być może wybierzemy się w maseczkach (to pewne) już wiosną przyszłego roku. Nie oznacza to, że kompleks będzie gotowy w pierwszej połowie 2021 roku. Z dawnych ustaleń wiemy, że inwestycja zostanie zakończona dopiero za pięć lat. To oczywiste, każdy przedsiębiorca dwoi się i troi, aby tak wielka inwestycja jak najszybciej przynosiła dochody, stąd wielka hala, której konstrukcja jest już widoczna w postaci gigantycznych i bardzo licznych słupów. Kiedy ustawione będą już wszystkie, wypełnienie przestrzeni między nimi stanie się imponująco szybkie. W tej technologii praktycznie wszędzie na świecie powstają tak wielkie kompleksy.

Nie sugerujmy się wizjami planistów.

Które sklepy będziemy mogli odwiedzić? Tutaj domysłów jest sporo i trudno wymagać od inwestora, że wszystko nam zdradzi, z prostej przyczyny – nie może. My jednak pospekulujemy sobie, bo już wiemy, że z pewnością powstanie Lidl – jedna z popularnych sieciówek, która kieruje się swoimi racjami. Wiemy też, że część wielkiej hali zajmie market budowlany, możemy spekulować, że być może będziemy mieli przedstawiciela firmy OBI, co spowoduje nasze rzadsze wyjazdy do Chojnic, czy Bydgoszczy. Od pewnego czasu mamy doniesienia, że powstanie typowy fast food, a jeżeli tak się stanie, to oczywistym staje się przedstawiciel McDonalds’a, chyba że ustalenia dotyczą innej sieci. Onegdaj była mowa o markecie ogrodniczym, ale dziwnym byłoby, gdyby powielono działalność OBI. Prócz tego znajdzie się podobno miejsce dla rzemieślników prócz tego zapewne któraś z marek firm drogeryjnych (czyżby drugi Rossmann?), pewnym jest, że pojawi się salon RTV i być może któryś z lokalnych wytwórców zdecyduje się zaryzykować i tam przeniesie swoje usługi. Raczej między baśnie warto włożyć powstanie dyskoteki, szybciej rację bytu będą miały…, być może bar lub restauracja.

Zdecydowanie później powstanie stacja paliw, która z pewnością będzie kością niezgody. Skoro stacja, to oczywiście parkingi. Nie będą z pewnością gigantyczne, bo to prawie niemożliwe, uwzględniają nasze prognozy w rozwoju całej inwestycji.

Miejsca pracy to kolejny zysk lokalnej społeczności, ale bez przesady, zakładane sto osób niczego nie zmieni, choć w mamy właśnie drastyczny skok bezrobocia ze względu na zarazę – polityczną poprawność pandemijną.

I wreszcie budynki mieszkalne. Będą to bloki, powstanie ich sześć i pomimo dawnych zapewnień, że nic takiego nie będzie miało miejsca, przedstawiciela firmy, mamy obawy, co do wymogów bezpieczeństwa lądowania śmigłowca LPR-u, a jego lądowisko znajduje się tuż obok. Część bloków ma mieć podwyższony standard i parkingi podziemne, czy tak się stanie? Być może…

Swoją drogą, mieszkańcy tych bloków zmuszeni zostaną do sporej dozy tolerancji, bo znajdujący się obok kościół z pewnością da się im we znaki, ale na bok czarne wizje i huk łopat śmigłowca, zapowiada się zupełnie nieźle, zwłaszcza, że od lat nie wybudowano w Tucholi podobnych domów.

Widać wyraźnie, że inwestor doskonale orientuje się w tym, że na naszym rynku istnieje głód mieszkań, a to oznacza wynajem lub ewentualny wykup w przyszłości. Jest to jakaś droga do własnych czterech ścian. Sądząc po prognozach, powstanie około czterystu mieszkań, to sporo, jak na tak małe miasto.

A jakie prognozy są dla istniejącego w mieście handlu? Zatrważające, chyba, że właściciele małych, prywatnych sklepików kompletnie zmienią swoją politykę zaopatrzenia ludności i zakończą słynne „nie ma, bo nie idzie”, inaczej znikną.

Co z tych prognoz się sprawdzi? Zobaczymy za kilka miesięcy, warto obstawić taki zakład u swojego buchaltera.


(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook