28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Listy od czytelników. 56 pytań do władz powiatowych, czyli…, rezygnuję z anonimowości!

3 min read

Nie milkną echa tego, co wydarzyło się podczas ostatniej, piątkowej, 34 sesji Rady Powiatu. Opublikowaliśmy na naszych łamach kluczowe wypowiedzi, dotyczące kilkudziesięciu pytań obywatela, którego prawa próbuje się storpedować pod dziwnym pretekstem. Całość opublikowaliśmy w ostatni weekend. Ów obywatel już za chwilę przestanie być osobą anonimową, kilka godzin temu do naszej redakcji dotarł Jego list. Otrzymaliśmy również pozwolenie na publikację personaliów autora tekstu.

Przypomnijmy wpierw materiał filmowy z tej części posiedzenia Rady Powiatu, która dotyczyła bohatera naszej opowieści…

Wydaje się, że sytuacja jest tak nieprawdopodobna, że śmiało nazwaliśmy ją skandalem. Pogwałcono podstawowe prawa obywatela do informacji, kpiąc z jego dociekliwości i dokonując serii uników, aby utrudnić to, co oczywiste.   

Przypomnijmy sentencję, do której muszą stosować się urzędnicy…

Zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej każdy obywatel ma prawo do informacji o działaniach, kompetencjach, statusie prawnym, zasadach funkcjonowania oraz podejmowanych decyzjach organów władzy publicznej. Jednocześnie organy władzy publicznej są zobowiązane do udostępniania informacji jawnych o swojej działalności w Biuletynie Informacji Publicznej. Podmiotowe strony Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Tucholi są miejscem prezentacji działań i organizacji Rady Powiatu jako organu władzy uchwałodawczej, Zarządu Powiatu jako organu wykonawczego powiatu oraz Starostwa Powiatowego, którego zadaniem jest umożliwienie sprawnego przebiegu działań podejmowanych przez powyższe organy oraz Starostę Tucholskiego jako podmiotu reprezentującego Powiat Tucholski na zewnątrz. Strona ta umożliwia też dostęp do podmiotowych stron Biuletynu Informacji Publicznej jednostek organizacyjnych powiatu.   

Czy jest respektowana? Oddajmy głos mieszkańcowi powiatu, którego publicznie ośmieszono.  

Zachowano oryginalną pisownię.

***

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tucholskiego zwołanej na dzień 31 stycznia 2014 roku zostałem zaatakowany przez Wicestarostę Tucholskiego, który w sposób publiczny i bezpardonowy, bo w obecności mediów oraz członków Rady Powiatu Tucholskiego bezpodstawnie zarzucił mi utrudnianie pracy Starostwu Powiatowemu w Tucholi, co spowodowało już konieczność oddelegowania pracownika Starostwa Powiatowego – Naczelnika Referatu celem rozpoznania samych wniosków o
udzielenie informacji publicznej, w przyszłości rzekomo dodatkowo może spowodować konieczność powołania nowego stanowiska pracy ds. załatwiania wniosków o udzielenie informacji publicznej i zatrudnienie nowego pracownika co wiązałoby się z dalszymi wydatkami z budżetu Powiatu, który i wzrostem wydatków. 
 
Uważam, że taka retoryka i argumentacja władz Powiatu Tucholskiego ma wyłącznie na celu odwrócenie uwagi społeczeństwa oraz zniechęcenie tego społeczeństwa od interesowania się sprawami samorządu, a zwłaszcza sprawami finansowymi Powiatu Tucholskiego, który przypomina pacjenta w stanie reanimacji.
 
Do tego moim wnioskom o udzielenie informacji publicznej, które zmierzają do weryfikacji przestrzegania dyscypliny finansowej przez władze Powiatu Tucholskiego  próbuje się bezpodstawnie przypiąć epitet „pieniactwa”, aby odwrócić uwagę społeczeństwa od dalszego niebezpiecznego pogłębiającego zadłużania się Powiatu Tucholskiego, a takim najlepszym tego przykładem jest wyrażenie zgody przez Zarząd Powiatu Tucholskiego na podpisanie przez Starostę Powiatu Tucholskiego weksla in blanco Wojewodzie Kujawsko – Pomorskiemu w Bydgoszczy . Warto tylko przypomnieć, że Powiat Tucholski nie jest w stanie zapłacić opłaty adiacenckiej Gminie Tuchola w kwocie na blisko 50.000 zł, a podpisuje weksle in blanco, które mogą być prostą drogą do wprowadzenia Komornika Sądowego, który bez trudu zajmie rachunki bankowe Powiatu przeznaczone na wypłatę np. dla pracowników Starostwa, prowadząc egzekucję na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Sądzę, że właśnie moja obawa o finanse Powiatu oraz moja obywatelska dociekliwość budzą taki niepokój władz Powiatu o ujawnienie takich nieprawidłowości, gdyż Powiat lekką ręką zadłuża się i tym samym prowadzi chorą politykę finansową . 

Szymon Chyła – mieszkaniec Powiatu Tucholskiego

_____________________

(red.)

Wstęp: Mariusz R.Fryckowski

 

Linki do poprzednich treści poświęconych tej bulwersującej sprawie:

http://tokis.pl/?p=15018

http://tokis.pl/?p=15066

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook