28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Biblioteka Pedagogiczna do likwidacji? Marszałek szkodzi Oświacie? Czy to jakiś żart?

3 min read

Biblioteka Pedagogiczna w Tucholi jest jedną z 9 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy.Powstała w 1951 roku. Pierwszy zapis w księdze inwentarzowej datuje się na 21 października tego roku. Kierownikiem filii został Franciszek Landowski, który sprawował funkcję do roku 1977.

Kolejnymi osobami kierującymi filią byli: Jadwiga Jędrys, Henryk Manikowski, Maria Ollick, a od roku 1991 r. funkcję tę sprawuje pan Marek Michalak. Stosunkowo niewielka rotacja kadr sprawia, że placówce wyznacza się długofalowe zadania, mające na celu jak najlepsze zaspokojenie potrzeb czytelniczych. Organem prowadzącym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Niestety, Jokera w rękawie ma Urząd Marszałkowski z Torunia w osobie pana marszałka, a to wieszczy spore problemy.

Niestety, pan marszałek nie ma obecnie dobrych notowań wśród społeczeństwa i ludzi kultury, pomimo tego, że urzędowa strona internetowa, pełnią pary, promuje kulturę przez wielkie „K”. Głównym oponentem jest Bydgoszcz, która utyskuje, że 16 milionów dotacji na Operę „NOVA”, to kropla w oceanie potrzeb.

Również Tuchola ma wiele do zarzucenia „pośpiechowi” marszałka, zwłaszcza w sprawie obwodnicy – widmo, która powstaje od połowy wieku i powstać nie może. O problemach mieszkańców Bladowa, związanych z ciągłym zagrożeniem przy drodze 240, pomiędzy ich rodzinną miejscowością, a Tucholą, nawet nie warto wspominać, bo to rzucanie grochem o ścianę i wreszcie to…

Poprzednia ekipa rządząca zasłynęła w świecie z tym, że uwielbiała niszczyć i rozkradać wszystko to, co było możliwe. Czarę goryczy przelało pozbawienie Polaków oszczędności zgromadzonych w OFE.

Niestety, pan marszałek jest reliktem spod sztandarów poprzedników. Niemniej, został demokratycznie wybrany na to stanowisko i trwa na nim, dobrze wtapiając się w dzisiejszy układ, współtworząc nawet Narodową Radę Rozwoju, którą pobłogosławił obecnie nam panujący… prezydent Duda.

A cóż to za rozwój, skoro w końcu marca, zostanie zlikwidowana filia  Biblioteki Pedagogicznej z siedzibą w Tucholi? Po wielu perturbacjach, biblioteka znalazła względnie spokojną przystań w budynku tucholskiego magistratu, dzięki przychylności Burmistrza miasta. Chwała mu za to. Niestety, góra zdecydowała, że placówka jest niepotrzebna, książki trafią do magazynów wojewódzkich, a pracownicy wylądują na tucholskim, dobrze ułożonym bruku.

Sytuacja wydaje się być skandaliczną, zwłaszcza, że placówka stanowi ważne zaplecze dla pracowników oświaty, którzy podobnie jak lekarze kształcą się do emerytury, aby sprostać zmianom w programach nauczania. Po zamknięciu podwojów tej zacnej instytucji pozostanie jedno – wędrówka w poszukiwaniu woluminów.

Ale co tam, przecież urzędnicy ( nasi słudzy) wiedzą wszystko najlepiej i jest im całkowicie obojętne, że pozbawiają lokalnej oświaty ważnego narzędzia edukacyjnego. Warto się zastanowić nad tym, czy przyczyną tego stanu są oszczędności, a może niszczenie oświaty, co jest ostatnio modne?

Spekulując, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z jedną ważną przyczyną tego stanu – to bezdenna głupota! W tym pojęciu zawiera się wszystko.

Zastanówmy się, jako miasto, na przestrzeni lat, straciliśmy placówki kulturalne, zakłady pracy, dogodne połączenia międzymiastowe, odnotowujemy stały odpływ wybitnych specjalistów i utalentowanej młodzieży,, a to ledwie przygrywka! Tym samym Tuchola, dzięki władzom, zredukowana została do głębokiej prowincji, którą zamieszkują już tylko: lokalni patrioci z wiarą w lepsze jutro, który nigdy nie nadejdzie oraz emeryci i renciści. Ci z komunistyczną przeszłością czują się świetnie, reszta wegetuje od lat… materialnie, a teraz cierpieć będzie jeszcze dodatkowo… intelektualnie.

Co jeszcze podlegać będzie likwidacji w tym miasteczku? Czas zerwać z tą niemocą, należy zmusić do roboty naszych przedstawicieli, których demokratycznie wybraliśmy. To ich obowiązkiem jest ochrona instytucji wyższej użyteczności, a Biblioteka Pedagogiczna w Tucholi, z pewnością jest jedną z najważniejszych.

Do sprawy powrócimy.

______________________

(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook