29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Maurizio Conza wystąpił w I Koncercie Muzyki Organowej w Jeleńczu!

2 min read

Mamy prawdziwy wysyp wydarzeń kulturalnych. Wczoraj (29-07) odbył się  I Koncert Muzyki Organowej w Jeleńczu! Tym samym spełnia się jedno z naszych wspólnych marzeń, aby świątynia w Jeleńczu stała się również miejscem wydarzeń kulturalnych.  Z pomocą nowoczesnych, skomputeryzowanych organów, poznaliśmy umiejętności Maurizio Concy z Włoch.

Szczegółowo o Maurizio pisaliśmy tutaj, dzisiaj jest czas podsumowań i wrażeń. To zadziwiające, jak z rozpadającego się kościółka powstała monumentalna świątynia, która bez wątpienia jest najbardziej unikalną budowlą sakralną w całym województwie. W jej restauracji pomogło wielu ludzi, każdą złotówkę oglądano cztery razy, zanim ją wydano. Efekt? Jest porażający, kościół świeci nowym blaskiem, a teraz nadszedł czas na jego wykorzystanie, z pożytkiem dla całej, lokalnej społeczności. Gmina Kęsowo powinna być dumna ze swoich osiągnięć, niestety, jest zbyt skromna i zapatrzona w nowe, szczytne cele. Pamiętajmy o tym, że w rankingu Rzeczpospolitej –  zajęła bardzo wysokie 17-ste miejsce! Ludzie się cieszą, a oficjele z województwa zachodzą w głowę jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta…, to efekt ciężkiej pracy wielu ludzi oraz dzięki wójtowi, który „ma głowę tam, gdzie trzeba”.

Koncert w Jeleńczu był zaskakująco ciekawy. Pomimo bardzo trudnych warunków (zbyt wiele osób zaangażowano w bezpośrednią pomoc zaproszonemu organiście z Włoch podczas jego występu), sytuacja skompilowana była  dodatkowo obecnością naszej kamery. Czyżby trema udzieliła się muzykowi? Bez wątpienia.

Dobrano bardzo trudny repertuar, zbyt trudny dla większości zebranej publiczności. Przez godzinę (tyle trwał koncert) nie można przedstawić nawet ułamka ogromu twórczości znanych kompozytorów. Podczas takich koncertów potrzeba zróżnicowania, prócz utworów monumentalnych, koniecznością jest  odrobina „lekkości”, a sukces będzie murowany.

Nie było tłumów, ale to przecież początek,  w dodatku, datę koncertu wyznaczono w środku tygodnia, to spory błąd. Nie popadajmy jednak w jakąś irracjonalną rozpacz, początki zawsze są trudne, a ten gatunek muzyki, nie musi odpowiadać każdemu.

Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że frekwencja będzie zwiększała się z koncertu na koncert. Pierwsze koty za płoty!

Maurizio Conza w Jeleńczu- koncert

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook