25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Mieszkańcy osiedla „Heban” w Tucholi, musicie uzbroić się w cierpliwość, warto!

3 min read

Do naszej skrzynki dotarła informacja od czytelnika, jej forma brzmi dość gramatycznie. Odebraliśmy ją z pewnym opóźnieniem, ze względu na urlopy. Rzecz dotyczy ulicy, która jeszcze nia ma nazwy, a prowadzi od Przy Szosie Sępoleńskiej do osiedla hebanowskiego.

Proszę o pomoc, mieszkam na osiedlu Hebanów Przy Szosie Sępoleńskiej i jesteśmy odcięci od świata przez remont drogi a po dzisiejszych ulewach nawet do ulicy nie można dojść pieszo o jeździe samochodem, to można zapomnieć.

Informacja wpłynęła w ubiegły czwartek, to właśnie tego dnia nad Tucholą przeszła nawałnica. Doskonale znamy jej skutki nie tylko w mieście, ale i w powiecie.

Sprawdziliśmy co się dzieje.

Rzeczywiście, we wspomnianym miejscu trwa budowa drogi. Poznajmy wszystkie jej parametry, co da nam odpowiedź na to, dlaczego przez chwilę były utrudnienia w jej pokonaniu.

Nazwa zadania: „Przebudowa drogi do budynków wielorodzinnych Przy Szosie Sępoleńskiej” – droga wewnętrzna  realizowana w istniejącym pasie drogowym.
Długość drogi – 0,415 km, pow. jezdni – 1818 m2
Szerokość jezdni – 4,0 m; szerokość pobocza utwardzonego 0,50 m (290 m2)
Pow. zjazdów – 124,0 m2
Nawierzchnia z kostki betonowej gr. 8 cm
Zadaniem objęta jest także przebudowa fragmentu pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 241
(w celu wykonania  połączenia drogi wewnętrznej z drogę wojewódzką, porozumienie w tej sprawie Gmina podpisała z Zarządem Dróg Wojewódzkich w dniu 24.05.2017 r.)
Parametry zjazdu: szerokość – 5,0 m + pobocza szer. 0,75 m z kostki kamiennej oraz pobocza ziemne
Do przetargu na wykonawstwo zadania przystąpiło 5 firm (otwarcie ofert nastąpiło 27.04.br.), najkorzystniejsza ofertę złożył Pan Tomasz Koczyński prowadzący działalność gospodarczą pn. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „SOLO” Tomasz Koczyński z siedzibą przy ul. Transportowej 12 w Tucholi , kwota oferty 292 130,90 zł brutto.
Umowę na  realizację zadania podpisano w dniu 18 maja br., zakończenie robót ustalono do dnia 22.07.br.
Organizacja ruchu przewiduje oznakowanie drogi znakiem D 46 (strefa zamieszkania) oraz trzy progi zwalniające płytowe z kostki betonowej.

Nadzór inwestorski z ramienia Gminy pełni p. Arkadiusz Malinowski.

Ułożenie kostki brukowej wymaga zagęszczenia podłoża, wtedy nawierzchnia staje się stabilna, to nie stanowi większego problemu, ale warunki atmosferyczne, to element nieprzewidywalny, o czym przekonali się wszyscy poszkodowani tego dnia.

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z jedną z mieszkanek osiedla „Heban”, jest szczęśliwa, że powstaje nowa droga, godzi się na wszelkie niedogodności, bo w perspektywie wreszcie będzie tak, jak trzeba. Dodatkowo, powstanie i to tuż obok, przystanek autobusowy z prawdziwego zdarzenia i wreszcie rodzice będą mieli pewność, że ich pociechy bezpiecznie dotrą do autobusów i dalej do szkoły.

Nie ma najmniejszych problemów, prace postępują, choć mieliśmy trudności w tworzeniu relacji fotograficznej. Osoba podająca się za brygadzistę ( na fotografiach w postawie siedzącej w myśl zasady: czy się stoi, czy się leży…) była wyraźnie niezadowolona z tego, że TOKiS – PRESS jest w pobliżu. Oczywiście, relacja tworzona była z terenu prywatnego, który należy do pana Zbigniewa Kabata, a który wspaniałomyślnie udostępnił swój teren na czas trwania prac.

Przygotowano nawet specjalny parking, gdzie mieszkańcy osiedla mogą spokojnie parkować swoje auta. Do zakończenia inwestycji pozostało 18 dni, z pewnością termin zostanie dotrzymany, no chyba, że właściciel firmy zmieni „brygadzistę”, wtedy może nawet wyprzedzi plan.

______________________

(red.)

TOKiS – PRESS składa serdeczne podziękowania

pani Grażynie Śmieszek
z Urzędu Miejskiego w Tucholi za pomoc w tworzeniu

tego materiału.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook