16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Mikołaj czy Gwiazdor?

3 min read

W Polsce wciąż żyją obok siebie dwie tradycje Mikołaja. Jedna Zachodnia i jedna Wschodnia. Związane to jest z pochodzeniem Polaków z zaboru Rosyjskiego lub Pruskiego. Dlatego w Polsce funkcjonuje Mikołaj obok Gwiazdora.

Dla mnie zawsze istniał tylko Św. Mikołaj. Gdy usłyszałem kiedyś, że dla poznaniaków jest to Gwiazdor – myślałem, że to w epoce komunistycznej laicyzacji życia przyjęła się nowa nazwa Gwiazdor. Nic bardzie mylnego. Polskie tradycje sięgają dużo głębiej niż PRL.

 Tradycja obchodów dnia Mikołaja – według legendy – obrońcy i opiekuna dzieci, pochodzi z Bizancjum gdzie żył biskup Nicolas z bizantyjskiej Myry i we wschodnim kościele spełnia wciąż znamienną rolę; jest m.in. patronem Rosji.

Z Mikołajem jest coś dziwnego. Mikołaj ma wiele nazwisk i tradycje obchodzenia jego urodzin pokrzyżowały się i poplątały w całym chrześcijańskim świecie. Już jego nazwisko wymawiane jest na wiele sposobów: Николай, Νικόλαος, Mikołaj, Gwiazdor, Nicolas, Sint Nicolaas, Sinterklaas, Santa Claus, Dziadek Mróz itd. Są kraje gdzie tradycje Mikołaja są bardzo silne i unikalne – np. w Holandii, są też kraje gdzie Mikołaj jest bardziej Eskimosem z prezentami pod choinkę jak Santa Claus (made by Coca-Cola Company) w USA i są kraje nie znające tej tradycji w ogóle.

Mikołaj

Do Holandii legenda dotarła w XIII wieku a po drodze zmieszała się z różnymi pogańskimi tradycjami Germanów i Wikingów, gdzie bóg Wodan lub Odin jeździł na białym koniu. Podobnie więc jak choinka jest to obyczaj chrześcijańsko-pogański. Aby było śmieszniej w nie tak dawnych już czasach najbardziej ortodoksyjni protestanci chętnie odrzucali wszystkie tradycje związane z katolicyzmem i pogaństwem. Walka o choinkę i Mikołaja rozgrywała się głównie w germańskiej części protestanckiej Europy. Choinka była dla nich świętokradztwem podobnie jak wszyscy katoliccy święci (czyli też Święty Mikołaj) bluźnili pierwszemu przykazaniu, że jest tylko jeden Bóg.

holenderski Sinterklaas

Z tego też powodu w dzisiejszych regionach Polski które przez wieki były pod mocnymi wpływami (zaborem) protestanckich Niemców – szczególnie w poznańskim, na Kaszubach i opolskim używa się nazwy Gwiazdor gdy tym czasem w reszcie Polski funkcjonuje Święty Mikołaj. Podział więc leży nadal nagranicy zaborów Pruskiego i Rosyjskiego z tym, że powojenna zmiana granic i wędrówka ludów z kresów na zachód Polski tradycje te mocno pomieszała.

Następnym problemem jest data kiedy Mikołaj się zjawia. W Holandii przybywa parowcem już w listopadzie i 5 grudnia rozdaje prezenty w innych krajach 24 grudnia kładzie je pod choinkę. W niektórych rejonach Polski funkcjonuje Mikołaj na Mikołajki i Święty Mikołaj na Boże Narodzenie. Pod choinkę tu i ówdzie prezenty kładzie także Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko (Jezus), Aniołek i Gwiazdka. Trochę bez sensu ale miło.

_______________________

(red.)

Swobodna interpretacja: wiatrak.nl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook