4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„MÓWIĄCE KAMIENIE” NA BOROWIACKICH SZLAKACH

2 min read

Powiat Tucholski realizuje projekt „Borowiackie Szlaki” oszczędniej niż było to zaplanowane – co oznacza mniejszą dotację. Chcąc w pełni wykorzystać dofinansowanie w wysokości 95%, do ministerstwa skierowany został wniosek o przeznaczenie części zaoszczędzonych pieniędzy na system „Mówiących Kamieni”.

System dodatkowego oznakowania składać się będzie z max. 200 kamieni polnych o wysokości co najmniej 50 cm, częściowo przyciętych na kształt ławki lub stołu, z wygrawerowanymi krótkimi informacjami o danym miejscu, terenie, dalszym przebiegu szlaku itp. (max. 150 znaków). Kamienie będą zawierały także wygrawerowany odnośnik do informacji umieszczonych w Internecie na powstającej w ramach projektu stronie  – w postaci kodu QR (odczytywalnego przez nowoczesne telefony komórkowe).

Rozwiązanie to uzupełni system tablic terenowych i oznakowania szlaków turystycznych w punktach, w których umieszczenie innych nośników informacji nie było możliwe. Nie wpłynie ono bezpośrednio na podstawowy system oznakowania realizowany w projekcie, lecz będzie do niego komplementarne. Potrzeba zastosowania tego typu oznakowań wynika między innymi ze zrealizowanego w tym roku badania ruchu turystycznego – turyści narzekali, że nie znając terenu nie potrafią dotrzeć do wielu ciekawych miejsc.

Dokładna lokalizacja i dokładna liczba „mówiących kamieni” ustalona będzie z samorządami, gestorami szlaków turystycznych, lokalnymi społecznościami i organizacjami społecznymi – by wyeksponować najważniejsze elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Borów Tucholskich. Ze względu na posłużenie się kamieniami polnymi, zachowana będzie spójność z lokalną charakterystyką geologiczną. Montaż kamieni bez fundamentów pozwoli na umiejscowienie ich bez konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń.

Projekt „Borowiackie Szlaki” o wartości 3 059 120,- realizowany jest przez Powiat Tucholski w partnerstwie z Gminą Brusy i Gminą Czersk. Poziom dofinansowania wynosi 95%, z czego 85% to środki europejskie z POIiŚ, a 10 % to środki krajowe z NFOŚiGW, natomiast Powiat Tucholski wraz z partnerami zapewnia pozostałe 5%. Całkowity koszt dla Powiatu Tucholskiego wyniesie więc 111 046,06 zł, dla Gminy Brusy 21 413,84 zł a dla Gminy Czersk 20 496,10 zł. Dla instytucji i osób użyczających teren projekt jest całkowicie bezpłatny.

____________________________________

 

Dobry pomysł…, na który chyba nie do końca nas w tej chwili stać. [Przyp.red]

(red)

http://www.tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook