28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nadciąga koniec STRAŻY GMINNEJ W KĘSOWIE?

2 min read

Municypalni w całej Polsce mocno narazili się obywatelom, prócz zwyczajnej pracy otrzymali od ustawodawcy zaiste niezwykły prezent – zwiększenie uprawnień, poprzez karanie kierowców mandatami za nadmierną prędkość. I nic nie byłoby w tym szczególnego,  gdyby nie to, że  nadużywali tego narzędzia, aby poprawić finanse gmin, którym podlegają.

Kompetencje strażników są na tyle duże, że doszło do rzeczy niebywałej, w części polskich wsi gminnych zlikwidowano tradycyjne Znalezione obrazy dla zapytania straż kęsowo tokisposterunki policyjne, które miały w efekcie poprawić finanse państwa poprzez oszczędności. Ktoś „pomyślał”, ktoś wykonał i w efekcie mamy to, co mamy. Nie inaczej zdarzyło się również w Kęsowie. Stałego posterunku policyjnego nie ma, są strażnicy. Już w najbliższy czwartek (10.09) odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy w Kęsowie, a w jej harmonogramie w punkcie jedenastym, zapisano podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Straży Gminnej.

Społeczeństwo głosami swoich radnych podejmie kluczową decyzję, która z gruntu może być zła, to oczywiste. Jeżeli uchwała przejdzie, gmina pozostanie częściowo na łasce losu. Oczywiście nie zmienia to faktu, że tucholscy policjanci będą musieli dokonać gruntownej reorganizacji służb, aby zabezpieczać również i tamten rejon.

Ustalmy jedno, powodem powszechnego „psioczenia”, na municypalnych jest karanie obywatela pośrednio, poprzez urządzenia do pomiaru prędkości pojazdów, ale straż nie tylko tym stoi! Wykonuje wiele innych zadań! Ustawodawca powinien działać rozważniej. Oczywiście, od stycznia 2016 roku(dzięki obecnemu prezydentowi) strażnicy miejscy i gminni stracą fotoradary, ale ich kompetencje nie zmienią się, mają i będą służyć społeczeństwu.

Jasnym jest, że ilość etatów powinna być zmniejszona, wobec obecnej biurokracji, którą wywołały wszystkie czynności związane z ustaleniem sprawców wykroczeń drogowych, wypisywanie specjalnych( kwestionowanych przez prawo) druków itd.

Jednak całkowita likwidacja formacji w Kęsowie, przyniesie wyłącznie negatywne skutki społeczne.

Wszystko w rękach radnych, czy uchwała „przejdzie” większością głosów? To możliwe, zwłaszcza, że nastroje społeczne wobec przedmiotowej formacji są bardzo negatywne.

Z podobnym problemem borykają się Chojnice i Pelplin, gdzie społeczeństwo posłużyło się i próbuje posłużyć najpotężniejszą bronią demokracji – referendum. Z jakim skutkiem? Wiadomym, bój, który obecnie toczy ono z przez siebie wybranymi władzami nie tylko dziwi, ale poraża lub wręcz przeraża, że lokalne scenki polityczne są aż tak bardzo „zabetonowane” naleciałościami z czasów komuny.

Co pokaże przyszłość? Lokalnie,  TOKiS – PRESS będzie bardzo blisko tych spraw.

________________________

(mrf.)

Fot. wstępna przedstawia sprzęt strażników z Debrzna. TOKiS jest obecny również tam.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook