4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Narodowe Czytanie „Lalki” z Parą Prezydencką

2 min read

W warszawskim Ogrodzie Saskim, który stanowił tło jednej z bardziej znaczących scen słynnej „Lalki”, odbyło się Narodowe Czytanie jednej z najbardziej popularnych  powieści Bolesława Prusa. Akcję zainaugurowała Para Prezydencka.

Do parku ściągnęły tłumy warszawiaków, choć nie tylko. Wielu z nich miało ze sobą słynną „Lalkę” tylko po to, aby od pary prezydenckiej uzyskać okolicznościowy stempel Prezydenckiej Pary.

To czytanie, które odbywa się w całej Polsce jest piękne, dlatego, że ono nas jednoczy. Czytają młodzi, starsi, w ponad tysiącu miejsc w całym kraju, w wielkich miastach, mniejszych miejscowościach. I to jest niezwykle ważne

-powiedział prezydent

Czytanie polskich dzieł zapoczątkował poprzedni prezydent – Bronisław Komorowski. Akcja chwyciła i trwa nieprzerwanie od czterech lat. Być może ten wyjątkowy dzień jest efektem zatarcia niewątpliwego blamażu kończącej obecnie rządy ekipy, która z uporem próbowała, oczywiście bezskutecznie wyrugować z polskich szkół wiele dzieł.

Na szczęście społeczeństwo polskie integruje się w obliczu coraz większych zagrożeń zewnętrznych i coraz bardziej zwraca uwagę na kultywowanie polskich tradycji w tym również dotyczących czystości języka, tego najpiękniejszego, który znamy z dzieł wybitnych polskich pisarzy.

Pytaniem otwartym pozostanie to, czy czytanie dzieł przetrwa w obliczu nadchodzących zmian na scenie politycznej. Nie warto tego zmieniać, to chyba jeden z najbardziej znaczących sukcesów byłego prezydenta.

_____________________

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook