8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasza Tosia w Pucharze Polski Pit Bike SM 2019 Radom runda 3. RELACJA Z ZAWODÓW

4 min read

Kim jest Tosia z Cekcyna? To pierwsza młoda dama kierownicy terenowego potwora, na dwóch kółkach. Pochodzi z Cekcyna i ma wsparcie pasjonata jazdy w terenie… swojego taty, pana Karola Rogalskiego [Przyp. Red.].

Nasza mała wojowniczka kolejny raz wyruszyła na zawody, by reprezentować Klub WKM Więcbork,Team Cobra Motocross Academy Gdańsk oraz Gminę Cekcyn.

Patronami medialnymi są :

  • Tygodnik Tucholski,
  • Tucholanin.pl,
  • Tokis.pl,
  • Wiadomości Krajeńskie,
  • Cekcyn.pl

A sponsorem Tosi jest firma Andrzeja Klimowicza olejeklimowicz.pl.

Na zawody wyjechaliśmy już w piątek, aby zrobić klika treningów na torze, ustawić przełożenia i sprawdzić deszczowe opony. Tor w Radomiu jest bardzo krótki dlatego też  jakikolwiek błąd może wykluczyć zawodnik z rywalizacji, a zmieniająca się pogoda dodatkowo to komplikowała. Do treningu i zawodów zgłosiło się 16 zawodników 13 chłopców i 3 dziewczynki.

W piątek były treningi padał deszcz więc jazda na mokrym torze wymagała koncentracji i odpowiedniej techniki. Przełożenia ustawiliśmy na mokry tor tak samo wymieniliśmy koła z oponami deszczowymi. Tosia musiała dostosować technikę jazdy do mokrego toru i właśnie w takich warunkach widać kto opanuje emocje.

Chwila nieuwagi i może być wywrotka i tak się stało, wjazd w kałuże uślizg przedniego koła i gleba ale Tośka szybko się pozbierała i jechała dalej. Podczas piątkowego treningu po mokrym Tosia przejechała nitkę toru ponad 100 razy, średnia prędkość to 63km/h a najlepszy czas okrążenia po mokrym torze wyniósł 51”980.

Sobota to kwalifikacje i zawody.

Pogoda się ustabilizowała więc zmiana przełożeń na szybsze i opony na przejściowe. Tosia na treningu poprawiała czas najlepszy przejazd Tosi na treningu kwalifikacyjnym to 47”825 i prędkość na prostej startowej 98km/h. W kwalifikacja wywalczona 10 pozycja start z 4 linii.

Czas na pierwszy wyścig.

Tosia ubiera kombinezon skórzany, pod kask zakłada kominiarkę ognioodporną pod którą chowamy jej długie włosy, skórzane rękawice i mocne wysokie buty a na kolana i różowe „slidery” klocki na których opiera się kolano w zakręcie.

No i teraz stres dla rodzica, myślisz czy wszytko sprawdziłeś a może nie, ale wiesz że tak ale to i tak już nic nie zmieni. Tosia wjeżdża na okrężnie „rozgrzewkowe” i ustawia się na swojej pozycji. Gotowość do startu zielona flaga, zawodnicy stoją nieruchomo jakiekolwiek ruch motor to kara 10 sekund.

Zapalają czerwone lampy startowe po kilku sekundach gasną i jazda, 16 zawodników rusza pierwszy zakręt wejście prędkość grubo ponad 80 km/h. Tosia ma do pokonania 14 okrążeń, prędkość wzrasta i jedzie do przodu. Zakręt za zakrętem, wystawione kolano stabilizuje motocykl, jest na pozycji 9 i aby tak dalej. Najszybsze okrążenie to czas 47”791 połowa wyścigu mały błąd, Tosię wyprzedza jej koleżanka i inny zawodnik.

Koniec wyścigu pierwszego – ukończony na 11 miejscu , jest dobrze.

Teraz przerwa sprawdzamy i przygotowujemy motor, analizujemy przejazd. Tosia ma czas na relaks i udzielanie wywiadu dla sportowego kanału telewizyjnego MotoWizja. Przerwa szybko mija, czas się przygotować na drugi wyścig. Tosia ubiera kombinezon przygotowujemy się do drugiego wyścigu.

16 zawodników wjeżdża na tor ustawiają się do drugiego wyścigu, zielona flaga, pełne skupinie, gasną czerwone światła i start. Pierwszy zakręt Tosia na 7 pozycji i ciśnie do przodu zapowiada się mocna rywalizacja. 14 okrążeń ma wyścig, na 5 Tosia dubluje kliku zawodników delikatny błąd i spadek na pozycje 9.

Nasza sportsmenka wykręca coraz lepsze czasy jej najlepszy czas to 47”509 . Kolejny dublowany zawodnik zajeżdża Tosi jej ścieżkę, błąd i spadek na pozycje 10 . No nic mamy jeszcze 3 okrążenia do końca wyścigu Tośka trzyma gaz do końca, silnik motocykla pracuje na krytycznych obrotach zaraz się chyba rozerwie, koniec wyścigu flaga w szachownicę powiewa przed Tosią jest 10-ta.

Już po stresie bezpiecznie ukończony wyścig , Tosia zadowolona z wyniku , pokonała swoje 2 koleżanki i kilku kolegów.

Tak właśnie wyglądały zawody przygotowane przez Otopit Toruń, profesjonalnie bezpiecznie i w miłej atmosferze. Tosia indywidualnie kończy zawody na miejscu 11 w generalnej klasyfikacji też jest na miejscu 11. Na koniec Tosia odbiera dyplom i symboliczny medal. Wsiadamy w busa i ruszamy, przed nami ponad 400 km do domu.

Dziękujemy naszemu sponsorowi panu Andrzejowi Klimowiczowi właścicielowi firmy Oleje-Klimowicz, która jest dystrybutorem produktów koncernu Neste.

Serdeczne podziękowania dla patronów medialnych.

************

Gdzie trenuje Tosia?

 

Od Redakcji tokis.pl

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem dokonań Tosi, widać wyraźnie, że prócz zapału i ciężkiej pracy 
jest obecny sportowy charakter młodej zawodniczki. Kwestią czasu jest to, że będzie ona zwyciężać. 
Każde zawody to swoisty sprawdzian, już samo wzięcie w nich udziału jest olbrzymią próbą, 
tym bardziej gratulujemy i życzymy miejsca na pudle.

Fot.i tekst Karol Rogalski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook