15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasze kalendarium: 12 kwietnia

4 min read

imagesMiędzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, całkiem niedawno, bo w 2011r., na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos.

 

W 1961 r. Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos, a w dwadzieścia lat później wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia (STS-1).

Co ciekawe, samo lotnictwo nie obejmuje zagadnień związanych z lotami w kosmos, którymi zajmuje się astronautyka, pomimo iż wedle definicji naukowych „lotnictwo” to ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi oraz pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.

W innym sensie lotnictwo, to nazwa gałęzi przemysłu, który zajmuje się transportem ludzi i towarów z użyciem statków powietrznych zwanych zazwyczaj samolotami, a także rodzaj sił zbrojnych, których podstawową bronią są różnego rodzaju statki powietrzne. Obecnie największe koncerny produkcyjne samolotów cywilnych to Airbus, Boeing, Bombardier, Embraer.

Sama astronautyka (gr. kosmonautyka) natomiast, to zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologiczno – medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się zarówno lotami poza atmosferę Ziemi, jak i poznawaniem przestrzeni kosmicznej oraz znajdujących się w niej obiektów.

Szybki rozwój astronautyki nastąpił od 1959 roku, kiedy w stronę Księżyca wysyłano sondy automatyczne, które miały zrobić jego zdjęcia. Już w październiku 1959 r. rosyjska sonda Łuna 3 przekazała na Ziemię pierwsze obrazy niewidocznej strony Księżyca. W latach 1969-1972 w ramach programu „Apollo”, podjęto sześć wypraw, w wyniku których wylądowało na Księżycu dwunastu amerykańskich astronautów – w tym Neil Armstrong i Edwin Aldrin, którzy dotarli tam statkiem Eagle podczas misji Apollo 11 – 20 lipca 1969 r.

Od 1962 r., kiedy to amerykańska sonda Mariner 2 przeleciała w pobliżu planety Wenus, zaczęto mówić o misjach międzyplanetarnych, w wyniku których wprowadzono statki kosmiczne na orbity wokół Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Pierwszym człowiekiem, który odbył lot w kosmos – był radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, który wystartował statkiem kosmicznym Wostok z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską 12 kwietnia 1961 roku. Jego lot trwał 108 minut i miał udowodnić Amerykanom wyższość ustroju socjalistycznego nad kapitalizmem. Amerykanie przegrali rundę o pierwszy załogowy lot z udziałem człowieka w kosmos, ale wygrali lot na księżyc.

Lot ten zapoczątkował między dwoma potężnymi mocarstwami wyścig w zdobywaniu kosmosu.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało, że to historyczne wydarzenie otworzyło drogę do badania przestrzeni kosmicznej dla dobra całej ludzkości. Zgromadzenie wyraziło swoje głębokie przekonanie o wspólnym interesie ludzkości we wspieraniu i rozszerzaniu zakresu badań oraz wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych.

Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych jest okazją do podkreślenia istotnego wkładu nauki i technologii kosmicznej w realizacje celów zrównoważonego rozwoju i wzrostu dobrobytu.

Noc Jurija.

12 kwietnia corocznie odbywa się Noc Jurija.

Noc Jurija została stworzona przez Lorettę Hidalgo, George’a Whitesidesa i Trish Garner, w celu upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w kosmos w 12 kwietnia 1961 roku .

Celem Nocy Jurija jest zainteresowanie społeczeństwa eksploracją kosmosu i zainspirowanie nowego pokolenia eksploratorów.

Dzień ten jest obchodzony poprzez twórczą ekspresję zainspirowaną kosmosem, a także ogólnoświatowe obchody i wydarzenia edukacyjne.

Noc Jurija połączyła globalną społeczność młodych ludzi oddanych kształtowaniu przyszłości eksploracji kosmosu.

Globalne obchody są okazją do zaprezentowania elementów kulturalnych, które „czerpały” z kosmosu – muzyki, tańca, mody i sztuki.

Pierwsze obchody Nocy Jurija, odbyły się 12 kwietnia 2001 r.

W roku 2004 w Los Angeles obchody odwiedziło ponad 100 ważnych postaci, między innymi pisarz Ray Bradbury, kosmiczny turysta Dennis Tito, fundator nagrody X-Prize Peter Diamandis, Lance Bass z zespołu 'N Sync, a także Nichelle Nichols (Uhura z pierwszej serii Star Trek). Po części oficjalnej rozpoczęto imprezę z dwoma parkietami tanecznymi i światowej sławy DJami.

 Światowy Dzień Dzieci Ulicy.

Problem dzieci ulicy istnieje nie tylko w najbiedniejszych krajach. Dotyczy nie tylko najbiedniejszych dzieci. Problem ten dostrzega m.in. Konsorcjum dla Dzieci Ulicy – międzynarodowa organizacja zajmująca się walką o prawa dziecka. Z inicjatywy tej organizacji, co roku 12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Dzieci Ulicy.

Kim jest „dziecko ulicy”?

Na ulicach coraz częściej możemy zauważyć wałęsające się bez celu dzieci. Często może nam się wydawać, że są to młodzi chuligani. Wielu z nas zadaje sobie także pytanie: „Czy rodziców nie obchodzi ich los, gdzie są, co się z nimi dzieje?”Sęk w tym, że najczęściej nie. Zjawisko to jest ostatnio na porządku dziennym, a „ Dzieci ulicy” są już chyba w każdym większym mieście.

„Dziećmi ulicy” są zazwyczaj młode osoby, pochodzące z patologicznych rodzin. W domu rodzinnym są zaniedbywane, ale często też gnębione. Zrobią więc wszystko, aby jak najmniej czasu spędzać w domu, gdzie teoretycznie powinny znaleźć spokój i wytchnienie od problemów dnia codziennego. Bieda i patologiczna rodzina, to te najczęściej spotykane przyczyny ucieczki dzieci na ulicę. Są jednak też takie osoby, które pochodzą z tak zwanych „dobrych rodzin”, a przyczyną ich ucieczki z domu jest na przykład konflikt z rodziną.

Kolejną kwestią jest to, jak wygląda życie tych dzieci. Żyją na dworcach, w piwnicach. Przebywają w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i często akceptacji, której nie doświadczają w swojej biologicznej rodzinie. To właśnie ta grupa rówieśników sprawia, że mają swoją namiastkę rodziny i przebywają wśród osób, które znają i rozumieją ich problemy.

Niestety, aby przeżyć muszą posuwać się często do tak drastycznych kroków, jak sprzedawanie swojego ciała, kradzieże oraz inne przestępstwa ( nie zawsze zaliczane do tych drobnych).

Warto więc zainteresować się losem tych dzieci, być może kiedyś ocalimy życie jednego z nich?

 Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook