31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasze kalendarium: 19 dzień MARCA

3 min read

DZIEŃ WĘDKARZA.

Miłośnicy wędkowania długo czekali na swoje święto – Dzień Wędkarza – obchodzony jest dopiero od 2008 roku.

Łowienie ryb było niegdyś warunkiem przetrwania – do dziś niektóre lokalne społeczności, na przykład w Ameryce Południowej, czy na Antarktydzie żywią się praktycznie wyłącznie tym, co sami zdołają złapać.

Jest jednak różnica między rybołówstwem a wędkarstwem. To drugie jest formą sportu, w dodatku jedną z najstarszych. W starożytnym Rzymie na przykład, na łowienie dla przyjemności mogli pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni.

W Polscewędkowanie czysto rozrywkowe, zaczęło zdobywać popularność pod koniec XIX wieku, wtedy też powstały pierwsze kluby zrzeszające miłośników rekreacji z wędką w ręku. Z czasem rozwinęły się rozmaite metody wędkowania, takie jak spinning, metoda spławikowa, czy spławikowo – gruntowa. Obecnie profesjonalny sprzęt wędkarski to niemały wydatek. Najlepsi oczywiście nie muszą się przejmować pieniędzmi, bo profesjonalne ligi umożliwiają czołowym wędkarzom zapewnienie sobie pokaźnych dochodów.

W większości miejsc na świecie organizowane są turnieje i konkursy, a samo wędkarstwo jest regulowane według ściśle określonych praw, na poziomie krajowym. Ponadto od 1912 rekordy rejestruje Międzynarodowy Związek Zawodów Rybackich.

Na Warmii i Mazurach naturalnym sposobem na uczczenie Dnia Wędkarza, wydawałoby się, jest po prostu pójść na ryby. Jednak obecna aura nie sprzyja jeszcze wędkowaniu na jeziorach. Dodatnie temperatury sprawiają, że lód z każdym dniem jest coraz bardziej kruchy, dlatego doświadczeni miłośnicy łowienia ryb, ze względów bezpieczeństwa nawet już nie próbują na niego wchodzić.

Obecnie Polski Związek Wędkarski ma około 600 tysięcy członków. Choć powszechnie wędkarstwo uważane jest za męski sport, na przestrzeni ostatnich lat, można dostrzec nieco więcej kobiet z wędką w ręku. Być może ten stan rzeczy ma swoje korzenie w dawnej tradycji, kiedy to mężczyźni byli łowcami, których rolą było zapewnienie pożywienia rodzinie. Dziś jednak niewiele złowionych przez wędkarzy ryb ląduje na stole – większość wraca do swojego naturalnego środowiska. W przypadku wyjątkowo dużego okazu, rybę czeka zwykle jeszcze krótka sesja zdjęciowa.

Miłośnicy wędkowania tego dnia świętują. Przy tej aurze pogodowej, najbezpieczniej będzie uczcić jedząc rybę kupioną w sklepie, a nie złowioną samemu w jeziorze.

 

DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW.

 

Dzień Jedności Kaszubów ( Dzéń Jednotë Kaszëbów). Obchodzone corocznie na pamiątkę  pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli Grzegorza IX.

19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I (zm. 1187), zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Poreformie administracyjnej (1999), w wyniku której obszar Kaszub znalazł się w całości w granicach nowego województwa pomorskiego, zostały zapoczątkowane zjazdy Kaszubów, odbywające się do chwili obecnej. Pierwszy zjazd odbył się w 1999 roku w Chojnicach.

Zjazdy są szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Atrakcją jest przejazd pociągiem Transcassubia, podczas którego Kaszubi manifestują swą jedność.

Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe, upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej, dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku, dzięki aktywności Marka Wantoch-Rekowskiego, wzbogacono go wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza).

Obchody koordynuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Każdego roku główne uroczystości odbywają się w innych miejscowościach.

 

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook