27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasze kalendarium: Światowy Dzień Grafika.

3 min read

1361874718_kalendarzCoroczne święto obchodzone od 1995 roku, w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (ICOGRADA).

Jest to święto zawodu grafika i grafika komputerowego, oraz rysunku graficznego (m.in. grafiki użytkowej, wizerunku firmy), projektowania graficznego, komunikacyjnego (dotyczącego środków masowego przekazu i komunikacji społecznej).

Obchody święta, mają na celu uznanie pracy grafika, projektowania komunikacji i informacji oraz uświadomienie ich roli w świecie. Projektanci mają nadzieję, że internet może przyczynić się do lepszego porozumienia między ludźmi i przyczynić się do budowania mostów, gdzie istnieją nierówności i podziały.

Niemal każdy zawód wymaga od nas konkretnych zdolności i umiejętności. Bez nich skuteczne wykonywanie swojej pracy jest o wiele trudniejsze, a czasem nawet niemożliwe. Predyspozycje do wykonywania konkretnych zawodów różnią się między sobą.

Grafika komputerowa wymaga od osób, które się nią zajmują czego innego niż na przykład wycena nieruchomości. Grafik komputerowy musi być przede wszystkim kreatywny i twórczy. Musi mieć wystarczająco dużo odwagi, by proponować innowacyjne pomysły i wprowadzać je w życie. W celu umiejętnego łączenia ze sobą kolorów i tworzenia oryginalnych kompozycji niezbędny jest zmysł artystyczny i dobry smak. Bardzo przydatna jest też umiejętność samodzielnego organizowania swojej pracy i dotrzymywania terminów. To osoba odpowiedzialna za tworzenie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych i publikacji. Obecny rynek reklamowy jest tak obszerny, że grafik ma duże możliwości wyboru tego, jakimi formami chce się zajmować. Może pracować w Internecie, agencjach reklamowych, studiach grafiki reklamowej, drukarniach, prasie, telewizji, wydawnictwach i tworzyć książki, ulotki, foldery, plakaty, billboardy, animacje, strony internetowe, banery, efekty specjalne, wizytówki, czasopisma, albumy itd.

Grafika komputerowa to zwykle praca zdalna, wykonywana w domu, przed ekranem komputera. To sam grafik decyduje, kiedy zasiądzie do pracy i kiedy ją ukończy. Może rozłożyć ją równomiernie na kilka dni, lub pracować bez przerwy zarywając noce, wszystko zależy od jego indywidualnych upodobań i stylu pracy. Najważniejsze, by zlecenie, czy to praca zdalna czy stacjonarna – zostało wykonane w terminie.

Jeśli zastanawiamy się, kto tworzy strony internetowe, to odpowiedź jest prosta. Osobą tą, jest grafik komputerowy. Grafika komputerowa to dyscyplina wchodząca w skład informatyki. Jednak, aby zostać grafikiem komputerowym, koniecznie należy mieć, oprócz zmysłu technicznego, także zmysł artystyczny. Dzięki temu, grafik komputerowy, może stworzyć stronę, która będzie dobrze działała, pod względem technicznym, ale również świetnie wyglądać.

Dobra strona internetowa, nie powinna być przede wszystkim przeładowana. W innym wypadku, będzie bardzo wolno się ładować, co może skutkować, niechęcią do tej strony u odbiorców, a w ostateczności, zmniejszy się ilość wejść na naszą stronę. Jakość zdjęć ma oczywiście znaczenie. Im lepszej jakości, tym większe prawdopodobieństwo, że taka strona się spodoba. Dobrze więc, jeśli profesjonalny fotograf zrobi zdjęcia, albo zostaną one obrobione, przez grafika komputerowego. Grafik komputerowy, może zadecydować również o tym, w jaki sposób strona zostanie zrobiona, gdyż jest wiele programów, dzięki którym można ją stworzyć.

 

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook