2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nawałnica nad Tucholą i okolicami

2 min read

„Koniec świata” – mówi pani pani Wanda, mieszkanka Alei LOP, „takiej burzy nie było w Tucholi od lat”. Rzeczywiście, nawałnica, a przede wszystkim wyładowania atmosferyczne i towarzyszące im strugi deszczu, mogły zrobić wrażenie, nawet na największym malkontencie. Wszystko zaczęło się tuz przed 23;00, leniwymi pomrukami grzmotów, gdzieś w oddali. Trwało to zaledwie kwadrans, później rozegrało się prawdziwe …piekło. Spadające z okolicznych balkonów niezabezpieczone przedmioty, uderzenie pioruna w wieżę telefonii komórkowej w Rudzkim Moście, Straż Pożarna miała pełne ręce roboty.

 

Wozy bojowe wyjeżdżały do zdarzeń prawie trzydzieści razy, wyjątkowo niebezpiecznie było w Rudzkim Moście, przewrócone drzewo silnie uszkodziło samochód ciężarowy, w pobliżu piorun uderzył w leśną ściółkę, utworzył się spory dół w którym zagotowała się woda, powstał fulguryt. Ucierpiały także okoliczne drzewa. Najbardziej chyba kasztanowiec w pobliżu „gazowni”. Na Orzeszkowej pochylił się słup energetyczny i zniszczona została topola. Na Osiedlu Leśnym, tuż przy skrzyżowaniu z Bydgoską, zastaliśmy wywróconą wierzbę. Powtórnie w Rudzkim Moście, złamane zostało drzewo, które widoczne było z mostu drogowego, rosło tuż przy korycie rzeki Brda. Rzeczywiście, wiatr był bardzo silny, ale pamiętamy większe, jak w pewnej miejscowości naszego powiatu, gdzie w wyniku wichury na jedną z dróg spadły kaskady wody z pobliskiego jeziora wraz z…rybami!

Sporo pracy miały również służby energetyczne, część miasta przez dłuższą chwilę pozostawała bez prądu. Między północą, a pierwszą, prąd powrócił na kilkanaście minut, jednak awaria powtórzyła się. Rano wszystko działało już bez zarzutu.

Ogólny bilans strat nie jest duży, sytuacja została opanowana, trwają prace porządkowe. „Łowcy burz” informują, że podobne zdarzenia mogą mieć miejsce i tej nocy.

(red)

Więcej fotografii z regionu: https://www.facebook.com/witryna.press

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook