2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Niezwykłe zjawisko na tucholskim, nocnym niebie

2 min read

Trzeba przyznać, że był to widok, jak z gwiezdnych wojen, a wszystko zawdzięczamy Pani Jowicie, która minionego wieczoru zaalarmowała nas, że na tucholskim niebie pojawiło się około 60 dziwnych obiektów. Nasza czytelniczka określiła miejsce i czas przelotu, na miejsce udał się nasz pojazd wyposażony w sprzęt do rejestracji.

Niestety, było już za późno, ale kolejna informacja dotarła z okolic Wielkiego Mędromierza, tam zjawisko również było obserwowane. Informacje były różne, padły przypuszczenia, że wojsko odbywa jakieś manewry, ale ten scenariusz można było szybko odrzucić, ponieważ z pomocą nadciągnęła specjalna aplikacja, która nie pozostawiała złudzeń, na tucholskim niebie pojawiły się obiekty ziemskiego pochodzenia, ściślej te należące do Elona Muska.

Obecnie można wieczorami lub nad ranem zobaczyć przeloty satelitów Starlink.

Starlink to budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, mająca świadczyć usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi. Jej celem jest objęcie zasięgiem miejsc, w których obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony. Dodatkowo, ze względu na zakładane parametry, ma ona stanowić konkurencję dla operatorów naziemnych. W perspektywie długoterminowej przychody ze świadczenia usług satelitarnych mają pomóc firmie SpaceX w realizacji jej planów marsjańskich.

Od momentu ogłoszenia planów związanych z dostarczaniem satelitarnych usług dostępu do Internetu w 2015 roku, w projekcie wprowadzono kilka zmian. Obecnie z wniosków SpaceX złożonych do Federalnej Komisji Łączności (ang. Federal Communications Commission – FCC) i wydanych pozwoleń wynika, że docelowo cały system ma liczyć 11927 satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości od 335 km do 1325 km. W tej chwili unosi się nad nami 360 sztuk w pięciu seriach.

I właśnie to zjawisko można było zaobserwować dzisiaj również nad Tucholą. Te obiekty powrócą, kiedy? To wyjaśnia nasz film.

 


(red.)

Na podstawie:

urania.edu.pl

spacex.com.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook