12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Niszczejący zabytek – kolejowa wieża ciśnień w Chojnicach

Sytuację taką zastaliśmy również w Tucholi, ale widzimy wiele podobieństw z Chojnicami, wobec których rzekomo mamy kompleks. To niedorzeczność.

Na terenie stacji kolejowej w Chojnicach od lat straszą niszczejące resztki przepięknego obiektu, który kiedyś decydował o tym, że okoliczne budynki zaopatrywane były w… wodę. O czym mowa? O oczywiście o wieży wodnej, która dzisiaj jest taką tylko z nazwy. Chojnicka stacja ma przepiękną historię od czasów kiedy w 1871 roku dotarł do niej żelazny szlak. Chojnice wtedy liczyły zaledwie 3000 mieszkańców.

1. Stacja pomp

    2. Zbiornik wody
3. Użytkownicy

Trudno określić wiek wieży, zapewne historycy doskonale go znają, dla nas, pasażerów, podróżujących, jest istotne to, że obiekt niszczeje, zupełnie niepotrzebnie. I powtarza się sytuacja dokładnie taka sama jak w Wierzchucinie, gdzie miast urządzić muzeum, kawiarnię lub cokolwiek innego, wszyscy czekają, aż obiekt samoistnie się rozleci, aby uniknąć stosów papierów i bacznego oka konserwatora zabytków, który też jest człowiekiem i to niekoniecznie zainteresowanym śledzeniem losów historycznych obiektów. Czyli…, jak to jest z tą legendarną gospodarnością włodarzy Chojnic? Czyżby zapomnieli o oczywistościach, czy w dalszym ciągu mamy do czynienia z państwem w państwie? Dawna PKP jest ponad wszystko, ponad wszystkimi?

A wieża stoi, ale jak długo jeszcze?

TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook