29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nowa nadzieja dla stacji Pruszcz – Bagienica

2 min read

Gmina Gostycyn posiada wiele walorów, przybywający tutaj turyści są zadowoleni, ale stworzenie tej atrakcji może dać fenomenalne rezultaty. Chęci są, zainteresowanych nie brakuje, jest wola dyskusji i spoiwo – brak pieniędzy na realizację inwestycji. Jest jednak światełko w tunelu…

Dzisiaj na terenie stacji w Pruszczu – Bagienicy doszło do spotkania wielu osób. Wśród zebranych są przedstawiciele lokalnych władz, są przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, przedstawiciele konserwatora zabytków, gospodarze – przedstawiciele PKP, na miejsce dotarła również pani sołtys Pruszcza. Zgromadzenie z ciekawością obserwowali okoliczni mieszkańcy. Nie wiedzą o co chodzi, ale domyślają się, że być może zapomniana stacja doczekała nowej szansy, być może ostatniej.

Bardzo istotnym punktem spotkania były wypowiedzi konserwatora, ten nie pozostawia złudzeń, kiedy obiekt zostanie wpisany do rejestru zabytków, wiele musi się zmienić. Cóż to oznacza? Obecny właściciel obiektu – PKP poniesie koszty, zobligowany dokumentami konserwatorskimi. Okazuje się też, że formalności będą długie i zawiłe z prostej przyczyny, odkryto, że PKP nie jest właścicielem całości, pojawił się nowy gracz – prywatna osoba, która jest właścicielem części obiektu.

Potrzeba wielu rozmów przy wspólnym stole, wydaje się jednak, że dobra wola wszystkich stron istnieje. Jeżeli skomplikowane procedury zakończa się sukcesem, mieszkańcy Pruszcza i całej gminy,  wzbogacą się o Muzeum Dróg Kolejowych z siedzibą w Pruszczu.

TOKiS – PRESS TV przeprowadził rozmowę z większością przybyłych, za chwilę poznamy ich w przeprowadzonych rozmowach i usłyszymy czego oczekują i czego chcą dokonać. W większości to ludzie młodzi, pasjonaci, którzy od lat prowadzą działalność związaną z kultywowaniem najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. Nie ukrywajmy, to wspaniali działacze, których w części znamy i cenimy za dokonania.

Cennym jest też stworzenie właściwego klimatu przez władze samorządowe, to ważne. Niestety, niczego wiążącego nie usłyszeliśmy od przedstawicieli PKP, można tę sytuację usprawiedliwić, decyzje podejmowane będą na innym szczeblu. Czy warto  tak bardzo starać się o przywrócenie świetności zapomnianej stacji w Pruszczu? Nikt nie ma wątpliwości, choć krew zmroziła wszystkim informacja, że dwa lata temu PKP wystąpiła z wnioskiem o wyburzenie starej parowozowni. W mniemaniu pasjonatów, to zniszczenie swoistej perełki, znajdującej się na terenie stacji. Reakcja była przewidywalna, konserwator nie dopuści do tego.

Potrzeba mediacji, a być może do tych włączeni zostaną politycy wyższego szczebla. Nikt nie ma wątpliwości, działać trzeba szybko w przeciwnym razie budynki i urządzenia stacyjne ulegną zniszczeniu.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook