4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

O Fojutowie na konwencie marszałków

4 min read
***
Gospodarka, innowacyjność, współpraca nauki i biznesu, a także nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej – to tematy przewodnie trzeciego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP na Kujawach i Pomorzu, które w środę i czwartek (4-5 grudnia) odbędzie się w Toruniu. Spotkanie najważniejszych osób w regionalnych samorządach rozpocznie się we wtorek (3 grudnia) wieczornym spacerem po chełmińskiej  starówce.
 
To ostatnie posiedzenie w ramach kujawsko-pomorskiego przewodnictwa w konwencie. Pierwszy dzień obrad merytorycznych (4 grudnia) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, podzielono na cztery sesje tematyczne:

  • Innowacyjność i konkurencyjność – celem spotkania, w którym wezmą także udział przedstawiciele ośrodków naukowych oraz instytucji wspierania i otoczenia biznesu, jest zaprezentowanie kierunków, w jakich władze centralne i samorządowe zamierzają stymulować rozwój gospodarczy. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać między innymi o strategii inteligentnych specjalizacji. Zaprezentujemy też przedsięwzięcia gospodarcze, z których jako region jesteśmy najbardziej dumni oraz przykłady, jak dba się o rozwój gospodarki poza granicami naszego kraju i Unii Europejskiej.
  • Nauka i biznes – podczas debaty z udziałem władz uczelni wyższych z regionu prelekcję dotyczącą rozwoju infrastruktury naukowej w Polsce oraz finansowania nauki na poziomie kraju przedstawi podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jacek Guliński. Temat finansowania nauki oraz jej powiązania z gospodarką w przyszłej perspektywie finansowej zaprezentuje prof. Bogusław Buszewski, pełnomocnik zarządu województwa ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności. Przedstawione zostaną także przykłady dwóch projektów ponadregionalnych dotyczących infrastruktury badawczej, w których reprezentowane są uczelnie wyższe województwa kujawsko-pomorskiego: projekt „Narodowe Centrum Radioastronomii i Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej” oraz projekt „EnFoodLife – medycyna – żywność – jakość życia”.
  • Współpraca gospodarcza i inwestycje zagraniczne – w czasie spotkania zaprezentowane zostaną przykłady działalności przedsiębiorstw z naszego regionu na europejskim rynku, współpracy biznesu z nauką w branży związanej z obronnością kraju oraz zagranicznych inwestycji wspierających rozwój. Goście z amerykańskiego stanu Teksas: Michael Mirrissey, główny doradca Gubernatora Teksasu oraz Jim Mazurkiewicz, dyrektor programów międzynarodowych A&M Uniwersity, zaprezentują mechanizmy wspierania eksportu i inwestycji używane za oceanem.
  • Gospodarka a fundusze UE – wdrażanie programów w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 – podczas obrad przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zaprezentuje „Projekt ustawy wdrożeniowej oraz zasady realizacji polityki strukturalnej, w tym Kontraktu Terytorialnego”. Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówi tematykę związaną z rozwojem obszarów wiejskich w perspektywie finansowej 2014-2020. W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie system monitorowania rozwoju regionalnego pod nazwą „STRATEG”.

Debacie będą towarzyszyły specjalne panele uzupełniające tematykę głównych obrad:

  • Regionalne Forum Inteligentnych Specjalizacji (3-4 grudnia), Urząd Marszałkowski w Toruniu (program tutaj)
  • Inwestycje szansą rozwoju gospodarczego (4 grudnia), Dwór Artusa w Toruniu (program tutaj)
  • Rola statystyki publicznej w zarządzaniu regionem (4 grudnia), Dwór Artusa w Toruniu (program tutaj)
  • Fundusze poręczeniowe w przyszłości (4 grudnia), Hotel Bulwar w Toruniu

Ostatnim punktem pierwszego dnia obrad konwentu będzie podpisanie „Porozumienia pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku a Województwem Kujawsko-Pomorskim, w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w Regionie Wodnym Dolnej Wisły, na obszarze Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. 

Podczas czwartkowych obrad w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, marszałkowie będą rozmawiać m.in. reformie „janosikowego” oraz systemie ewidencyjno-opłatowym do zbierania danych od przedsiębiorców i osób fizycznych korzystających ze środowiska. Jego założenia zaprezentuje Aneta Wilmańska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.  Temat „TVP Regionalna a samorządy. Współpraca w budowaniu lokalnej tożsamości” przedstawi Marian Zalewski, członek zarządu TVP S.A. W programie spotkania znalazło się także podsumowanie działań na rzecz polityki rodzinnej w ramach kujawsko-pomorskiej prezydencji Konwentu Marszałków Województw RP, które przedstawi Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Ostatnim punktem obrad będzie uroczyste przekazanie laski marszałkowskiej, która jest symbolem przewodnictwa w konwencie, na ręce marszałka województwa świętokrzyskiego.

Program obrad tutaj 

Kujawsko-pomorską prezydencję w Konwencie Marszałków Województw RP wykorzystujemy do promocji regionu. Podczas kolejnych posiedzeń konwentu prezentujemy naszym gościom najpiękniejsze miejsca Kujaw i Pomorza, naszą tradycję i nowoczesność. W trakcie wrześniowego poznali Bydgoszcz, Toruń i Ostromecko, przy okazji październikowego znowu Bydgoszcz oraz rejon Fojutowa w Borach Tucholskich. Tym razem zobaczą Chełmno oraz ponownie Toruń (więcej o promocji regionu podczas konwentu tutaj).

________________________________

(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook