31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

O problemach przy przebudowie DW 240 na sesji Rady Miejskiej w Tucholi (cz1)

4 min read

SONY DSC

W poniedziałek (23.04) podczas obrad Rady Miejskiej w Tucholi gościli przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich: Janusz Dąbka, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Tucholi oraz Leszek Nitka, kierownik projektu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 240 Chojnice – Świecie.

Wizyta przedstawicieli właściciela DW 240 miała na celu poinformowanie mieszkańców Tucholi o przebiegu inwestycji i problemach związanych z jej realizacją.

Wiadomo już, że pierwotny termin zakończenia inwestycji, czyli 3 sierpnia br., jest nierealny. Jak wyjaśniał podczas sesji Leszek Nitka, przy realizacji inwestycji pojawiły się nieprzewidziane w projekcie sprawy. Mówił m.in. o pracach, które musi wykonać Przedsiębiorstwo Komunalne (konieczność wymiany wodociągu i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami na ul. Cegielnianej, prace związane z wodociągiem i przyłączami na ul. Warszawskiej).

Jest też wiele problemów dotyczących gruntów.

„Natrafiliśmy niestety na grunty słabonośne, jest dużo większa ilość tych gruntów, które niestety musimy wymienić. To głównie jest na odcinku Rudzki Młyn i obejście Płazowa” – wyjaśniał Leszek Nitka.

Zaznaczył również, że w samej Tucholi, w ziemi jest bardzo dużo urządzeń niezinwentaryzowanych lub zinwentaryzowanych, ale w innych miejscach. „Wszystko to wymagało zmian w projekcie. To są problemy podziemne, których nie widać” – podkreślił.

Obecnie prowadzone są rozmowy ws. aktualizacji harmonogramu robót. Będzie on znany prawdopodobnie za dwa, trzy tygodnie.

Z uwagi na to, że inwestycja przekłada się na duże problemy komunikacyjne w mieście, zatwierdzony zostanie nowy projekt organizacji ruchu. Zakłada on, że ruch pojazdów powyżej 3,5 tony będzie skierowany na Sępólno i następnie do Człuchowa. Dzięki temu zostanie odciążone centrum Tucholi, czyli ulice Cegielniana i Warszawska. Natomiast pojazdy do 3,5 tony będą skierowane przez miasto, czyli ulicą Świecką.

„W tym momencie, jeśli zostanie uruchomiony ten projekt, ruch będzie znacznie podzielony na te dwa najbardziej newralgiczne punkty” – wyjaśniał Leszek Nitka, kierownik projektu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 240 Chojnice – Świecie.

Podczas sesji przedstawiciele ZDW poinformowali również, że na ul. Warszawskiej od 24 kwietnia br. nastąpi wyłączenie oświetlenia. Ma zostać przywrócone na wakacje. Wówczas będą nowe lampy ledowe. Z kolei na ul. Cegielnianej zamontowane zostanie oświetlenie tymczasowe, które będzie działać aż do momentu załączenia nowego.

„Jeśli chodzi o ul. Świecką, oświetlenie jest wyłączone. Najpóźniej do końca wakacji wykonawca zadeklarował, że oświetlenie będzie załączone” – dodał Leszek Nitka.

Według deklaracji kierownika projektu przebudowy DW 240, niebawem zmniejszą się uciążliwości dla kierowców.

– Po weekendzie majowym będą prowadzone prace bitumiczne na odcinku od ronda do ul. Witosa. Następnie roboty zostaną przerzucone na drugą stronę. Wtedy też prawy pas będzie udostępniony, będzie na pewno lepsza przejezdność niż teraz – zapewnia Leszek Nitka. Wskazuje też, że kiedy ruch ciężarówek będzie wyprowadzony poza centrum Tucholi, na pewno zmniejszy się jego natężenie. Przypuszczalnie objazd dla samochodów zostanie uruchomiony pod koniec maja.

Do wypowiedzi przedstawicieli ZDW odniósł się burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

Duet, panowie Nitka / Dąbka – drogowcy

„Bardzo dziękuję panom, że zechcieliście przyjąć zaproszenie i mam taką propozycję, żeby przynajmniej jeden z panów skorzystał z kolejnych naszych zaproszeń, jako że mamy co miesiąc sesję. Nie ukrywamy, że zależy nam, żeby u źródła mieć informację, czyli od państwa. Jako Zarząd Dróg Wojewódzkich, jesteście głównym inwestorem dla tej inwestycji” – podkreślił burmistrz.

Przypomnijmy, że gmina Tuchola partycypuje w kosztach przebudowy DW 240. W budżecie zabezpieczono na ten cel 1 mln 56 tys. zł.

„Oczywiście wszystkie uwagi i problemy są zgłaszane bezpośrednio do nas. Podejmujemy wspólnie z państwem, z innymi służbami jakieś doraźne działania, które z jednej strony wpływają na bezpieczeństwo ruchu, z drugiej strony w jakiś minimalny chociaż sposób udrożniają ten ruch. Przypomnę tu takie rozwiązanie, jak przejazd przez PKS i ul. Słoneczną” – dodał burmistrz.

Nie krył też obaw związanych ze zwiększonym natężeniem ruchu w sezonie wakacyjnym.

„Zwracam uwagę, że mamy do czynienia z okresem wiosennym w tej chwili i mamy przed sobą dopiero szczyt ruchu

na drodze 240. Możemy ten ciężarowy ruch wyprowadzić poza nasz teren, nie mniej jednak w sezonie turystycznym to natężenie ruchu na 240-tce jest ogromne. Nie ukrywamy, że już jesteśmy przerażeni, co to może być, jak zaczną się wakacje. Dlatego też uważam, żeby przynajmniej jeden z panów przyjmował nasze zaproszenie na kolejne sesje, tak żeby prosto z placu budowy i u źródła mieć te informacje i je mieszkańcom przekazać” – zaapelował burmistrz Tadeusz Kowalski.

Janusz Dąbka, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Tucholi, zadeklarował, że jeśli będzie taka potrzeba, przedstawiciel ZDW pojawi się na sesji.


tuchola.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook