27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

O Wielkanocy (Jastrze) inaczej

2 min read

„Mała Szkoła” z Klonowa i Szkoła Podstawowa im. Bolesława Meggera ze Stobna skorzystały z nowej  formy współpracy edukacyjnej jaką jest projekt eTwinnin,  który został zainaugurowany w 2005 r. jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 2014 r. jest ściśle związany z Erasmus+, programem  Unii Europejskiej wspierającym edukację.

Przez niemal cały marzec obie szkoły realizowały  projekt pt. „WielkaNocka” związany z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych (Jastry). Wszystkie poczynania  udostępniane były na  platformie eTwinning i mogły być obserwowane przez  uczniów obu szkół. W ramach projektu dzieci w sposób aktywny zaangażowały się  w przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Głównym zadaniem projektu było poznanie zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych poprzez kreatywne działania. Wykonano palmy, karteczki świąteczne, pieczono babeczki, dekorowano mazurki, wykonano kraszanki, dekorowano koszyczki na święconkę. Powstały też dwie gry dydaktyczne  dotyczącego wiedzy o borowiackich zwyczajach wielkanocnych. Jedną z „atrakcji” była  tytułowa „WielkaNocka”, czyli noc spędzona w szkole, podczas której uczniowie, nauczyciele i rodzice obu szkół wspólnie przygotowywali  tradycyjne potrawy i ozdoby świąteczne, a w Niedzielę Palmową (Kwietną) wielka  kolorowa palma została poświęcona podczas mszy św.

Współpraca obu szkół z regionu sprawdziła się za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnej. To był pierwszy krok. Projekt eTwinning oferuje platformę współpracy dla europejskich szkół, które mogą  tutaj komunikować  się, współpracować , realizować  projekty, dzieląc się swoimi doświadczeniami  i czując się że  są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.


Maria Ollick(uczestniczka  projektu)

Fot. M.Ollick, A. Narloch, arch. Mała Szkoła

Dziękujemy za relację.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook