28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Odpady pójdą z (czystym) dymem

2 min read

Rusza ulokowana w Bydgoszczy spalarnia odpadów komunalnych obsługująca obie stolice województwa oraz podbydgoskie i podtoruńskie gminy, która będzie też produkowała powstałe przy termicznej utylizacji śmieci ciepło i energię elektryczną.

Wczoraj (25 listopada), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji.

– Cieszę się, że nasz region krok po kroku wdraża nowoczesne systemy gospodarowania odpadami, łącząc efektywność gospodarczą z efektami ekologicznymi, zgodnie z europejskimi standardami w tej dziedzinie. Warta podkreślenia jest też będąca podstawą tego przedsięwzięcia współpraca Bydgoszczy i Torunia – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Sfinansowany z puli Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko bydgoski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów powstał na podstawie porozumienia samorządów Bydgoszczy i Torunia. Na związaną z nim infrastrukturę oprócz samego bloku spalarni składają się także kompostownia i sieci przesyłowe (elektryczności i ciepła) oraz usytuowana w Toruniu stacja przeładunkowa odbioru odpadów. Wydajność spalarni to 180 ton zlikwidowanych odpadów rocznie, wyprodukowana przy okazji energia cieplna (180 tysięcy megawatogodzin rocznie) i elektryczna (54 tysiące megawatogodzin w ciągu roku) może zaspokoić potrzeby kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Budowa trwała dwa lata i pochłonęła ponad pół miliarda złotych.

Po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem zezwoleń, uchwałą sejmiku województwa, która znowelizowała kujawsko-pomorski Plan gospodarowania odpadami 2012-2017, kompleks został wpisany na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Jest wyposażony w nowoczesne instalacje które eliminują większość szkodliwych emisji do atmosfery, w tym systemy oczyszczania spalin oraz stabilizowania i zestalania substancji lotnych. Przeszedł rozruchy technologiczne. Zarządza nim samorządowa spółka ProNatura.

________________________

(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

fot. Tymon Markowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook