15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Festyn w Pruszczu. Oficjalnie, to nas tam wcale nie było…

3 min read

40 stopni ciepła w kabinie auta i to po dziesięciu minutach od chwili, kiedy wyłączyłem klimatyzację! Sobotnia pogoda sprawiła nam psikusa i próbowała nas ugotować i to żywcem! Nikt o zdrowych zmysłach nie wychodził dzisiaj z zacienionych miejsc? Nic podobnego, było wręcz przeciwnie, plaże w naszym powiecie pękały w szwach, a zapach grilla unosił się wszędzie, ot, nasz nowy narodowy sport.

Jednak część osób wybrała zupełnie inny sposób spędzenia wolnego czasu, mianowicie wybrali się do pobliskiego Pruszcza na Festyn Kolejarski. Impreza obrosła już legendą,” jest kapitalna” – przynajmniej tak mówili uczestnicy wcześniejszych edycji. Zasada jest prosta – sprawdzić osobiście!

Był specjalny pociąg…, no dobrze autobus szynowy, ale specjalny i pełen pasażerów! Wśród podróżujących jest nasza pani Starosta, ja zawsze uśmiechnięta. Jest i wiele innych znajomych osób. Dworzec zmienił się nie do poznania, mnóstwo „podróżnych”, wszystkie drzwi i wrota pootwierane na oścież, działa kasa biletowa, jest izba pamięci z pięknymi eksponatami, przy których siedzi smutny pan. Chyba go rozumiem, mnie też jest przykro, że tak ważny zakład pracy dla tej uroczej wsi, zniknął bezpowrotnie. Jest ekspozycja mundurów, jeden to uniform dyżurnego ruchu, drugi zwyczajny, tuż obok replika lokomotywy parowej. Wracają dawne wspomnienia, kiedy takie pojazdy były codziennością i gwarantem tego, że w zimie będzie w wagonach ciepło. Na bocznicach stoją trzy drezyny, jedna jest charakterystyczna i różni się od pozostałych. Będzie wyścig, to pewne.

Z drugiej strony budynku odbywa się część właściwa festynu. Są najróżniejsze kramy i stoiska, jak zawsze okazale prezentuje się nasz powiatowy. O, widzę wicestarostę, panią Marysię – urocza jak zawsze, są tucholskie pielęgniarki, które podziwiam za wytrwałość i powolanie. Nikt o zdrowych zmysłach nie wykonywałby tak trudnego zawodu, a one trwają na posterunku. Dzisiaj jednak odpoczywają i świetnie!

Jeżeli jesteś głodny, miły pan czeka z pajdą chleba z jakimś smarowidłem, jest i kolejarska kawa. Jest i pan, który zdaje się…, ma problem z równowagą, ale jest miły, a może tylko nadmiernie…”rozluźniony”? Przygotowano prowizoryczną scenę, atrakcje już trwają, a kolejarz na gigantycznych szczudłach rozdaje lizaki dzieciom. Jak on utrzymuje równowagę? Artysta. Uczestników przybywa, jest sporo dzieci, radości mają po pachy, szaleństwo w „murach” nadmuchanego zamku już trwa. Miejscowi strażacy, ubrani odświętnie dyskretnie pilnują porządku, mają wiele zrozumienia dla niesfornych kierowców. Miejsc do parkowania jest mnóstwo, po chwili panuje porządek.

Wokół placu przed dworcem unosi się aura świetnej imprezy, taką właśnie jest ów słynny festyn. Jedno stoisko jest inne, to właśnie tam zbierane są podpisy osób, którym zależy na tym, aby ruch pociągów powrócił na stare trasy. Wspieram ich z największą radością. Nie ma prócz dróg wodnych, lepszej i tańszej formy transportu, niż kolej, ale zanim polityczni analfabeci to zrozumieją, sporo jeszcze spłynie wody w Brdzie.

Przygnębiającym w tym wszystkim jest to, że jutro tętniąca dzisiaj życiem stacja w Pruszczu, znowu pogrąży się w ciszy i powoli ulegać będzie upływowi czasu i dewastatorom.

Wielka szkoda, to piękne miejsce i mieszkają w nim wyjątkowi ludzie, którzy marzą o tym, aby ich wieś ożyła i to pod każdym względem. Warto o to zadbać.

Zbliża się czas odjazdu pociągu, część uczestników festynu wróci nim do domów. Jest piętnastominutowe opóźnienie, przedłuża się uroczystość wręczenia nagród. Pani Starosto, czekamy! Spóźnienie nie jest wielkie, pociąg rusza w powrotną drogę.

No tak, ale, o czym mówimy, skoro oficjalnie, to nas wcale tam nie było…?

 

Mariusz R.Fryckowski

Pełny zbiór fotografii, jak zawsze znajduje się w naszej galerii – https://www.facebook.com/witryna.press/media_set?set=a.413904885387525.1073742104.100003040504284&type=1   wystarczy „kliknąć” link.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook