4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Opiekunowie osób niepełnosprawnych tracą świadczenia pielęgnacyjne

2 min read

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych tracą dziś prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. To następstwo ograniczeń, jakie wprowadza ustawa o świadczeniach rodzinnych, którą Sejm przyjął w ubiegłym roku głosami koalicji PO-PSL i Ruchu Palikota.

Zgodnie z nią zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 620 zł będzie dostępny jedynie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Nie będą mogły go pobierać osoby opiekujące się niepełnosprawnymi rodzicami, współmałżonkiem i rodzeństwem. Alternatywą dla nich ma być specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł. Jednak jego otrzymanie jest obwarowane dwoma dramatycznymi i absurdalnymi kryteriami – powiedział poseł i lekarz Czesław Hoc.

–  Jedno kryterium to 623 zł dochodu na jedną osobę. Drugie łączne kryterium mówi o tym, że osoba, która chce się opiekować np. niepełnosprawnym rodzicem, czy niepełnosprawną osobą z rodzeństwa, współmałżonka, musi zrezygnować z zatrudnienia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której np. ktoś ma emeryturę rodziców w wysokości 1280 zł. Jeśli ten dochód podzielimy na dwa otrzymamy 630 zł.  W tym przypadku już jest przekroczone kryterium. A jak to kryterium nie zostanie przekroczone osoba, która będzie się opiekować musi zrezygnować z zatrudnienia. To są absurdalne wymogi i absurdalne kryteria – powiedział poseł Czesław Hoc.

Rządowi chodzi o oszczędności, w tym roku ma na tym zyskać ok. 160 mln zł, a w przyszłym roku ok. 600 mln zł. Jest to jednak kosztem najuboższych, najbiedniejszych – akcentuje poseł Czesław Hoc. Poseł czeka na odpowiedź ministra pracy na interpelację, w której pyta o to, czy rząd planuje znowelizować przepisy ustawy.

RIRM

Fot. wprow. wolontariat-rumia.blogspot.com

 _____________________________

Dla tych, któzy chcą podjąć walkę z kretyńskim rządem, który powoli wykańcza naszych bliskich, polecamy –http://wykluczeniopiekunowie.blog.pl/ [Prz\yp/MRF]

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook