29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Otrzymałeś mandat od Straży Gminnej? Musisz wskazać sprawcę – Trybunał wydał wyrok

1 min read

Karanie grzywną właściciela pojazdu za niewskazanie osoby, której powierzył auto, jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Polskie paranoje z donoszeniem nawet na najbliższych zawarte zostały w zrakowaciałych zasadach demokratycznego inaczej państwa w którym wegetujemy. To zasada żywcem przeniesiona z czasów, kiedy na półkach sklepowych dostępny był tylko … ocet.

Obowiązek poinformowania, kto zasiadał za kierownicą samochodu, został wprowadzony po to, by zapewnić funkcjonariuszom szybkie działanie w sprawach dotyczących wykroczeń drogowych. Chodzi między innymi o przypadki przekraczania prędkości ujawnianie przez fotoradary. W efekcie właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać osobę, która prowadziła auto w danym momencie i która została uwieczniona na zdjęciu.

Pytanie prawne w sprawie tej regulacji zgłosił wydział karny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, mamy więc precedens. Wydarzyło się coś nieoczekiwanego głos sądu wyraża sprzeciw!

W opinii sądu, przepis ten godzi w zasadę demokratycznego państwa prawnego i zasadę zaufania do państwa i prawa poprzez nadmiernie represyjną sankcję. Narusza też wymóg zachowania przez ustawodawcę proporcjonalności i adekwatności sankcji za czyn.

_________________

(red.)

 Na podstawie http://auto.dziennik.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook