5 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Ozusowano” umowę o dzieło

1 min read

Rząd goni własny ogon w poszukiwaniu pieniędzy, które trwoni każdego dnia na demoralizujące ludzi programy pomocowe, zamiast natychmiast obniżyć podatki i uwolnić rynek. Ten pomysł jest równie niedorzeczny, co istnienie ZUS-u, jako instytucji w postaci, którą znamy od dziesięcioleci. [Red. mrf.]

Przepisy Tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. Taką informację musi przekazać płatnik składek lub osoba fizyczna, która zleciła wykonanie dzieła. Od stycznia ZUS będzie prowadził ewidencję takich umów.

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

•  zawartych z własnym pracownikiem,
•  wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,
•  zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Umowy zawierane od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazywać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Następnie formularz w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło należy przekazać do ZUS. Można to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.


Informacja: Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook