29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Paweł Hulisz i Błażej Musiałczyk gośćmi najbliższego, niedzielnego koncertu organowego w Tucholi!

5 min read

III Letni Festiwal Organowy Tuchola 2013 trwa! Przed nami jeszcze kilka niedzielnych wieczorów i spotkań z najlepszą muzyką świata w wykonaniu wyjątkowych muzyków. To ewenement na tucholskim gruncie, którego tylko patentowany leń nie wykorzysta. Zajrzyjmy do terminarza…

11 sierpnia przywitamy Jerzego Kuklę z Lublina, czeka nas koncert organowy,

18 sierpnia do Tucholi zawita pan Krzysztof Hotloś – kapitalny organista z Krakowa, a 25 sierpnia w koncercie finałowym udział wezmą pani Joanna Woszczyk – Garbacz – flecistka wraz z Jakubem Garbaczem – organistą.

Czekają nas jeszcze cztery uczty. Jak to, czy popełniłem omyłkę, skoro wspomniałam tylko o trzech? Nic podobnego, wisienką na torcie będzie najbliższy, niedzielny występ dwóch znakomitych muzyków: Pawła Hulisza i znanego nam już Błażeja Musiałczyka ( Pozadrawiamy !:)). Kunszt gry na organach pana Błażeja już poznaliśmy, ba, doskonale radzi sobie z klawesynem, podejrzewam, że gdybyśmy zaproponowali temu muzykowi grę na… pile, równie dobrze wypełniłby i to zadanie!

Jednak podczas najbliższego, niedzielnego koncertu o 19:00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, nastąpi nieoczekiwany zwrot w instrumentarium wyjątkowych spotkań z publicznością. Pojawi się nowy instrument, który pozornie „zakłóca” pewien rytm koncertów, wypracowany przez organistów, klawesynistów, chóry….

„Rewolucjonistą” okazuje się być pan Paweł Hulisz, który jest… znakomitym trębaczem.

Z wielką uwagą śledzę Jego drogę artystyczną od chwili, kiedy wydana została słynna płyta pt. SANACJA,,Już taki ze mnie zimny drań’’. Uwaga! Wchodzimy w zupełnie inne kanony muzyczne, gdzie obok utworów znanych i cenionych klasyków pojawia się coś nieoczekiwanego – muzyka rozrywkowa. Naszemu gościowi nie sprawia to najmniejszych problemów. I właśnie wtedy wpadłem na ten zwariowany pomysł, jak świetnie zabrzmiałaby słynna solówka – główny motyw z filmu „Vabank”, ( w roli Kwinta nieodżałowany Jan Machulski) w wykonaniu pana Pawła…, kto wie, może ją usłyszymy? Dzisiaj z całą pewnością i to prawie w oryginale, jednak wpierw wprowadzenie do akcji znanym motywem.

I wreszcie Kwinto:

***

Poznajmy muzyków, których będziemy gościć już za kilka dni.

Błażej Musiałczyk

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w klasie Michała Olszewskiego. W latach 2002-2004 studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i dr.hab. Radosława Marca. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Romana Peruckiego. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Bydgoszczy.

Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, José Enrique Ayarra Jarne, Laroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa).

Błażej Musiałczyk jest organistą Archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Od roku 2010 prowadzi Chór Gdańskiego Seminarium Duchownego. Wspólpracuje z chórem Cantus w Gdyni. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II St. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu.

W roku 2003 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi.

Płyta którą nagrał wraz z innymi trójmiejskimi organistami została nominowana do nagrody FRYDERYKA, a w ostatnim czasie otrzymała statut złotej płyty.

Koncertuje jako solista i kameralista.

 

Paweł Hulisz

Jest absolwentem gdańskiej uczelni, w klasie prof. Szymona Pawłowskiego. Już w czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w Cappella Gedanensis,
z którym współpracuje do dziś jako kameralista, a także jako solista.

Jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski; filharmoniami: Szczecińską Bałtycką, Gorzowską, Koszalińską, Białostocką, Szczecińską, także z orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Progress, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Operą Krakowską: – opery „Trubadur” G.Verdiego i „Eugeniusz Oniegin” P.Czajkowskiego w Teatro Municipial w Santiago de Chile, Teatrem Muzycznym w Gdyni; musicale – Skrzypek na dachu, Wichrowe wzgórza, Czarnoksięznik z krainy Oz, Chess, Kiss me Kate, Muzyka Gershwina, balet Adama Sztaby Opentaniec, „Operą na Zamku” Szczecinie – West Side Story, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, przedstawienia : Happy End, Blaszany Bębenek, Monologi Waginy, Komedia Omyłek,

Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, a także pierwszym trębaczem Orkiestry Symfoników Gdańskich, z którą bierze udział w projektach: Lady Pank Symfonicznie – platynowa płyta,
Coma Symfonicznie – złota płyta, Cool Chopin Tour z O.S.T.R.-em. Współpracuje też
z orkiestrą Consonus,
z którą nagrał płytę Symphonic Theater of Dreams poświęconą zespołowi Dream Theater. Na stałe współpracuje z zespołem jazzowym Keepin` Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet , the glennSKii`s.

Od 2004 współtworzy kwintet dęty blaszany HEVELIUS BRASS, www.heveliusbrass.pl

W 2012 otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA,,Już taki ze mnie zimny drań’’, przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX w.

Wykonuje muzykę barokową na instrumencie z epoki. Jest absolwentem podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja – trąbka naturalna w klasie mgr Tomasza Ślusarczyka (dyplom z wyróżnieniem). Współpracuje z Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Nordica”, Consort 415 z Białegostoku, orkiestrą barokową Międzynarodowego Festiwalu Goldbergowskiego „Goldberg Ensemble”, z która dokonuję nagrań muzyki gdańskiej z okresu XVII i XVIII w, Polską Orkiestrą XVIII w. pod dyrekcją Paula Esswooda, a także z Wrocławską Orkiestrą Barokową i Divino Sospiro z Portugalii. Od 2011 wspólnie koncertuje z zespołem trąbek barokowych Starck Compagney.

Od 2008 współorganizuje orkiestrę w ramach NDI International Wagner Festiwal, również występuje w niej jako instrumentalista.

Jako solista uczestniczy w wielu festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej m.in.

w:

Leżajsku, Wołowie, Cieszynie, Szczecinie, Zielonej Górze, Giżycku, Gdańsku, Raciborzu, Warszawie, Łowiczu, Wołowie, Helu, Przemyślu, a także na Festiwalach:

Kolory Polski, Mozartiana, I Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk’’, koncertując z tak znanymi artystami , jak: Olga Pasiecznik, Bogusław Grabowski, Gedymin Grubba, Andrzej Mikołaj Szadejko, Bożena Harasimowicz-Haas, Magdalena Witczak, Małgorzata Armanowska, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Marta Boberska, Leszek Skrla, Grzegorz Piotr Kołodziej.
______________________________________________

W niedzielnym koncercie wysłuchamy:

Henry Purcell – Trumpet voluntary
D. Buxtehude – preludium chorałowe – Nun Bitten wir den heiligen Geist – org. solo BuxWV 209
G.Caccini – Ave Maria
Vinenzo Bellini – Aria Casta Diva
D. Buxtehude – Preludium D BuxWV 139
G.F.Haendel – Water music
G.F.Haendel – Lascia chio pianga
J. S. Bach – Fantazja g-moll Bwv 542
F..Schubert – Serenada
M.Lorenc – Ave maria
G.F. Haendel – Mesjasz – Alleluja

 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie

(mf.)

Opracowanie w oparciu o materiały przekazane.

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook