12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Piękno Borów Tucholskich na wystawie fotografii w CSW w Toruniu

2 min read

Od piątku 20 września w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można oglądać wystawę fotografii Przepiękne, aż nieprawdziwe! Tematem zdjęć autorstwa Marcina Karasińskiego i Henryka Janowskiego jest przyroda i mieszkańcy Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

Na wernisażu pojawiło się wielu znamienitych gości m.in. Wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz Anna Piętak reprezentująca Polski Komitet ds. UNESCO, który objął honorowy patronat nad wystawą.

Ekspozycja ta jest wyjątkowa z kilku względów, powiedziała kurator wystawy Ewelina Jarosz. Jak wskazuje jej tytuł odwołuje się ona do kategorii piękna. W tym przypadku dotyczy ono reprezentacji natury, a konkretnie wybranego regionu krajobrazowego, Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, którego historia i kultura symboliczna bazują na bliskości człowieka z przyrodą. Zdjęcia ukazują wybrane epizody z życia  mieszkańców, krajobraz, sztukę i rzemiosło artystyczne. Z czułością i szczerością odwzorowują rytm przyrody, kulturę materialną oraz magię Borów Tucholskich, tworząc obraz wybranej tożsamości regionu.

Prawie cały obszar Borów Tucholskich to rezerwat biosfery pod opieką UNESCO. Region został dostrzeżony i doceniony w skali kraju, Europy i świata – powiedział Dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego Remigiusz Popielarz, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Bory Tucholskie mają niesłychanie ważny dla nas walor kulturowy. Jest to, jeśli chodzi o Polskę, jeden z najważniejszych kompleksów leśnych, bardzo zróżnicowany i ciekawy, choć jeszcze nie najlepiej wypromowany za granicą – podsumowała Anna Piętak.

Wystawa potrwa do 30 października. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Kadry utrwalone podczas otwarcia wystawy.

Anna Piętak – Polski Komitet ds. UNESCO, fot. Marcin Strych

Ewelina Jarosz-kurator wystawy, fot. Marcin Strych

Fot. Marcin Strych.

Fot. Marcin Strych.

Fot. Marek Kamiński.

Fot. Marek Kamiński.

Fot. Marek Kamiński.

Fot. Marek Kamiński.

Fot. Marek Kamiński.

Jan Wyrowiński-Wicemarszałek Senatu RP, Fot. Marek Kamiński.

Marcin Karasiński-jeden z autorów fotografii, Fot. Marek Kamiński.

(red.)

Materiał przesłany przez pana Rafała Borzyszkowskiego.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook