12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Pierwszy Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej „Młody Ratownik” już za nami

2 min read

SONY DSC

TOKiS – PRESS był jednym z dwóch patronów medialnych tych zawodów, a były one naprawdę ważne. Mieliśmy do czynienia z zastosowaniem w praktyce umiejętności młodych ludzi, którzy stanęli na wysokości zadania. W razie potrzeby poradzą sobie z udzieleniem pierwszej pomocy potrzebującym.

W turnieju udział wzięło aż sześć szkół:

  • Zespół Szkół im. JPII w Gostycynie,
  • Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Lnianie,
  • Gimnazjum Powiatowe w Tucholi,
  • Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Lubiewie,
  • Zespół Szkół Gimnazjum w Cekcynie
  • Gimnazjum im. ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu.

Na terenie bysławskiej szkoły przygotowano VI stacji, które rozmieszczono na terenie budynku i w jego pobliżu. Każda z nich miała za zadanie sprawdzenie konkretnych umiejętności młodych ratowników. Przypadki urazów były trudne, a oceny sędziów bardzo surowe. Nie było mowy o jakiejkolwiek taryfie ulgowej, ponieważ sędziowie to specjaliści i przyjechali do Bysławia z różnych stron powiatu.

W naszej ocenie najtrudniejszym przypadkiem było ratowanie poszkodowanego, który na skutek wypadku utracił kończynę. Pozorant świetnie zasymulował różne stany organizmu, które towarzysza takiemu urazowi. Młodzież świetnie wczuła się w soje role i była skuteczna!

Tabela wyników.

Bezapelacyjnie wygrała drużyna z Bysławia z 201 punktami, drugie miejsce, zasłużenie zdobyła drużyna z Gostycyna, która wręcz deptała po piętach zwycięzcom. Na trzecim miejscu, uplasowała się drużyna z Cekcyna.

Można śmiało powiedzieć, że takich umiejętności młodym ludziom mogą pozazdrościć nawet dorośli, którzy w większości o pierwszej pomocy zaledwie słyszeli. Jest sens organizowania podobnych przedsięwzięć, zachęcamy do ich kontynuacji!

Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół Gimnazjum im. Ks. Piotra Sosnowskiego z Bysławia. Współorganizatorami są: Hufiec ZHP Tuchola im. Bohaterów o Wolność Ziemi Tucholskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bysławiu.

Na zakończeniu turnieju pojawili się oficjele z panem Starostą Tucholskim na czele i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Oczywiście TOKiS – PRESS dokonał zapisu. Materiał filmowy przedstawimy w najbliższym wydaniu Tucholskich Faktów, a dzisiaj zapraszamy do naszej galerii:


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook