16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

PiS-owskie „Czyste Powietrze”? Przewrotny program bez przyszłości!

3 min read

Kiedy na zewnątrz temperatury spadają do zera odpalamy wszystko,co może ogrzać nasze mieszkanie, dom, cokolwiek. Jakie są efekty? Znamy i ten scenariusz, zwykle wtedy powietrze można dosłownie kroić nożem, tak jest zanieczyszczone.

Kiedy my spalamy plastiki, węgiel i inne świństwa, świat używa prądu, rzadziej gazu. U nas jest to nie do pomyślenia, ponieważ infrastruktura sieci przesyłowych ledwo zipie, podobnie jak elektrownie. Siłowni jądrowych chcą tylko politycy i nieuświadomieni w skutkach i kosztach obywatele, ale rząd zapakuje domiar każdemu, kto ośmieli się wyprodukować prąd na własne potrzeby i nie daj Boże będzie miał tej energii nadwyżkę.

Przy tak głupiej polityce na nic plany, które rzekomo mają nam zapewnić oddychanie czystym powietrzem, unia ma swoje, zgoła odmienne, jednak tego nikt nie zauważa, efektem jest powolna eutanazja Polaków z pomocą firm,które przenigdy nie powinny zostać wpuszczone do Polski. Antypolonizm nabiera pędu, a my tego nie zauważamy,widząc tylko swój czubek nosa, łatwo można go stracić, chwilę później coś więcej, wystarczy spojrzeć w statystyki zachorowalności.

Wielkiej ściemy początek.

***

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza, w tym termomodernizację, przewidziano około 130 mld zł. W ciągu 5-10 lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze– mówił premier Mateusz Morawiecki na uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Wśród gości był wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Państwo musi tutaj działać i działa. Mówiłem już o tym w exposé. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych–  oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił szef rządu, walka ze smogiem potrwa wiele lat, ale obecny rząd zamierza walczyć z tym problemem skutecznie. Przypomniał, że Polska nadrabia wieloletnie opóźnienia cywilizacyjne dlatego program Czyste Powietrze będzie w ogromnym stopniu składał się z wielomiliardowych funduszy na rzecz termomodernizacji i podniesienia efektywności energetycznej całego naszego zasobu mieszkaniowego

Premier zaznaczył, że za czasów rządów koalicji PO-PSL „nie zrobiono nic” w kierunku poprawy jakości powietrza oraz poprawy efektywności energetycznej naszej substancji mieszkaniowej. Nadrabiamy więc to wszystko, co wówczas zostało zaniedbane– wyjaśniał.

Szef rządu wspomniał o zakończonych już konsultacjach publicznych dotyczących programu „Czyste Powietrze” i projektu wspierającego termomodernizację budynków jednorodzinnych. Brały w nim udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia, która obejmuje 50 najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi miast. Jak zapowiedział premier, w tych miastach zostanie przeprowadzony pilotaż obejmujący termomodernizację.  Zaznaczył, iż samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem w realizowanym programie.

Podczas konferencji szef rządu przypomniał także, że w maju br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które są używane jako paliwa silnikowe, a przyjęcie powyższych rozwiązań „ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym”.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w momencie kiedy notyfikacja ws. programu „Czyste Powietrze” ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w obszarze walki ze smogiem. Jak dodał na zakończenie szef rządu, możemy walczyć ze smogiem skutecznie, a nasz rząd poważnie zajął się tym problemem.

Porozumienie ma na celu podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne.

Porozumienie w sprawie programu „Czyste Powietrze” zostało zawarte pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook