18 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Po spotkaniu z Romualdem Koperskim

2 min read

Romuald Koperski? To postać niezwykła, podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy, pisarz, dziennikarz, fotograf, nurek oraz muzyk pianista. Autor książek: („Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia. Zimowa Odyseja”), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

 

Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004″ Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego30.000 km.

Dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii.

Pierwsza w historii (1994) udana ekspedycja samochodowa na trasie Zurych – Nowy Jork. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii, Amerykę Północną, Kanadę, Stany Zjednoczone.

Dziesięciokrotny przejazd samochodowy przez Syberię na długości geograficznej – ponad140.000 km!

Samotny spływ gumowym pontonem (1998) najdłuższą syberyjską rzeką Leną od źródeł
w górach bajkalskich do Morza Arktycznego (4.500km).

Pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badanie trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.

Kilkunastokrotny przejazd przez Mongolię na jej długości geograficznej. Wyprawy dookoła Mongolii.

Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki.
W 2008 roku, międzynarodowa polsko-rosyjska ekspedycja, ekstremalnym przejazdem z przylądka Roca w Portugalii, na krańce Czukotki, jako pierwsza w historii motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

Jako muzyk w listopadzie 2004 r. wykonał koncert fortepianowy trwający 54 godziny i jedną minutę.

W styczniu 2010r. wykonał koncert fortepianowy, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii: Najdłuższy Koncert Fortepianowy na Świecie. Koncert odbył się w dniach 27.01.-31.01.2010 w Gdańsku i trwał 103 godziny i 08 sekund.

 

Niezwykłe spotkanie przyciągnęło tłumy, największa sala w tucholskiej książnicy pękała w szwach. Wyjątkowo barwnie opowiedziana historia podróży, to w zasadzie pochwała dla przepięknej krainy i niezwykle obrazowo pokazane kwestie przeżycia śmiałka. Gigantyczny pojazd kupiony z niemieckiego demobilu armijnego, przystosowanie go do potrzeb wyprawy, zmaganie się z siłami przyrody, przeciwieństwami losu w całkowicie dzikiej krainie, gdzie temperatury spadają poniżej 70 stopni, to tylko część atrakcji i emocji, które wywołał wśród widzów  niezwykły prelegent!

Wspaniały wykład można kontynuować, w Naszej bibliotece są do nabycia książki naszego gościa. Zachęcamy do spojrzenia na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy.

(red)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook