16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Polaków drogi do wolności”

2 min read
16 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tucholi świętowano 100-lecie niepodległości naszego kraju. Z tej okazji młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Polaków drogi do wolności”, posadzono też Dąb Niepodległości.

Gospodarzami pierwszej części uroczystości byli uczniowie, którzy przywitali zgromadzonych, a Starosta Tucholski Michał Mróz przywitał zaproszonych gości. Widowisko słowno-muzyczne przypominało, jak wskazuje już jego tytuł, o długiej i trudnej drodze, dzięki której pomimo zaborów i okupacji udało się zachować nasz tożsamość narodową, język i tradycje, a po wielu latach walki uzyskać też niepodległość. Wolna Polska, która jest dziś dla nas oczywista, nie byłaby możliwa bez  wielu lat walki – nie tylko zbrojnej – o jej powstanie.

W drugiej części uroczystości Starosta Tucholski Michał Mróz mówił o wolności, która jest jak tlen – nie można bez niej żyć, Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Jerzy Kowalik odczytał list Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, któremu obowiązki służbowe w ostatniej chwili uniemożliwiły osobisty udział w uroczystości, po czym wszyscy uczestnicy wzięli udział w sadzeniu Dębu Niepodległości.

Dęby Niepodległości to drzewka ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, które wraz z pamiątkową tabliczką ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Powiat Tucholski upamiętnią obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.  Wraz z dyrektorami powiatowych szkół oraz reprezentacją uczniów i grona pedagogicznego posadzono Dąb Niepodległości przed ZSO w Tucholi, przed ZSLiA oraz przed ZSLiT. Planowane jest posadzenie pamiątkowego drzewka jeszcze przed SOSW oraz w Nadleśnictwie Woziwoda.


tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook