29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Policja czuwa nad bezpieczeństwem seniorów

2 min read

13.02.2020r. w Tucholskim Ośrodku Kultury miejscowi stróże prawa spotkali się z członkami Klubu Seniora „Jesień”. W trakcie tej wizyty szczegółowo omówił zagrożenia, jakie czyhają na osoby starsze w otaczającym ich środowisku. Wszystkim osobom policjanci przekazali również tzw. „Koperty Życia”.

Funkcjonariusze w rozmowie z seniorami poruszyli ważne tematy dotyczące m.in. oszustw tzw. metodą na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP i pracownika energetyki. Mundurowi zaprezentowali krótkie filmy instruktażowe obrazujące mechanizmy działania oszustów i wskazali jak się przed nimi bronić. Następnie policjanci omówili elementy umundurowania oraz wyposażenia do służby jakie powinien posiadać funkcjonariusz. Mundurowi apelowali również do uczestników o rozwagę przy zakupie przedmiotów po zaniżonej cenie. Przestrzegali też przed okazywaniem zbytniej ufności podczas zawierania różnego rodzaju umów. Prezentowali mechanizmy tworzenia bezpiecznych haseł.

Na koniec spotkania policjanci przekazali wszystkim uczestnikom tzw. „Kopertę życia”. Jest to karta informacyjna, będąca wstępnym wywiadem lekarskim jaki jest przeprowadzany przy udzielaniu pomocy medycznej. Wkłada się ją do lodówki, gdyż znajduje się ona na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Karta zawiera m.in. dane właściciela, telefon kontaktowy do osób najbliższych, zażywane leki czy alergie. Informacje te są nieocenioną pomocą dla służb (Policji, Straży Pożarnej, Służby Zdrowia), które udzielają niezbędnej pomocy w nagłych przypadkach, a tym samym zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych i samotnych. Koperta ma kojarzyć się wszystkim z tzw. dobrą praktyką.

Miejscowi policjanci systematycznie prowadzą działania profilaktyczne adresowane do seniorów na terenie naszego powiatu.


Autor: mł. asp. Bartosz Wiese
Publikacja: mł. asp. Bartosz Wiese
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook