4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Polski Fundusz Rozwoju S.A. przejął bydgoską PESĘ!

4 min read

Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz PESA Bydgoszcz S.A. podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której PFR zaangażuje się w finansowanie największego producenta w branży kolejowej w Polsce. W uroczystości udział wziął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Celem PFR jest przejęcie kontroli nad PESA, a następnie umocnienie i dalszy rozwój spółki w szczególności jej potencjału eksportowego na europejskich rynkach. Fundusz zarządzany przez PFR zainwestuje w spółkę docelowo kwotę 300 mln PLN, przejmując blisko 100% akcji spółki.

Wojewoda podkreślił jak ważny jest to moment dla Bydgoszczy oraz całej Polski.

Jest to ważna chwila w historii Bydgoszczy i regionu. Chciałem podziękować, że te negocjacje  doszły do skutku. Wiem, że one nie były łatwe. Bardzo się cieszymy, że spółka będzie mogła dalej funkcjonować, rozwijać się i reprezentować region oraz Polskę również na świecie. To jest ta „perełka”, o którą walczy pan premier Mateusz Morawiecki i plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju– mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Przemysł kolejowy pełni szczególną rolę w tzw. Planie Morawieckiego. Inwestycja PFR w PESA Bydgoszcz to ważny krok w rozwoju tego sektora. Jesteśmy przekonani, że inwestycja ta przyniesie Polsce pozytywne efekty społeczne i gospodarcze – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Naszym celem strategicznym jest dalsza konsolidacja sektora kolejowego, zarówno w Polsce jak i za granicą, w celu budowy znaczącej na światowym rynku przemysłowej grupy, a następnie pozyskanie prywatnego partnera – dodał Paweł Borys.

PFR został w 2017 roku zaproszony przez spółkę PESA i jej udziałowców do procesu transakcyjnego zakładającego nabycie oraz podwyższenie udziałów w PESA. Właściciele i zarząd spółki wybrali ofertę PFR, a następnie w marcu 2018 roku zawarto umowę wstępną nabycia jej udziałów. Zgody na przeprowadzenie transakcji udzielił UOKiK.

Współpracujemy z PESA już od 2 lat, tworząc wspólną spółkę oferującą najem taboru, dlatego jesteśmy przekonani, że potencjał przemysłowy i menadżerski spółki daje perspektywę jej długoterminowego rozwoju w Polsce i na rynkach międzynarodowych. Naszym planem jest umocnienie PESY jako lidera na rynku krajowym i dalszy rozwój eksportu. W konkurencyjnym procesie wygraliśmy z zagranicznymi oferentami branżowymi, którzy podobnie jak my dostrzegli wartość i potencjał PESA. Potwierdza to też, że PFR jest postrzegany jako wiarygodny i pożądany partner inwestycyjny – powiedział Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu PFR ds. inwestycyjnych.

Inwestycja w PESA Bydgoszcz pociąga za sobą zmianę strategii rynkowej spółki. PESA planuje zoptymalizować produkcję poprzez podniesienie standardów zarządzania oraz kontroli jakości, a także wytwarzać dłuższe serie. Będzie selektywnie podchodzić do wyboru nowych kontraktów. Nowa strategia zakłada intensyfikację rozwoju na rynkach zagranicznych, takich jak m.in.: Włochy, Niemcy, Czechy czy Rumunia. Planowana jest także dywersyfikacja oferty produktowej w obszarze taboru kolejowego, tramwajowego oraz serwisu.

PESA to firma o ponad 160-letniej tradycji. Ostatnie 20 lat to przeobrażenie firmy z ZNTK w nowoczesnego producenta pojazdów szynowych. Dzięki wysiłkowi i kompetencjom pracowników spółki udało się nam zdobyć silną pozycję na rynku krajowym, a także skutecznie konkurować na rynku europejskim. Teraz PESA potrzebuje nowego otwarcia z silnym finansowo inwestorem, zdolnym zapewnić dalszy rozwój spółki. To ważny dzień i jestem przekonany, że zarówno my, dotychczasowi udziałowcy, jak i pracownicy możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość – powiedział Zygfryd Żurawski, prezes Pesa Holding, przedstawiciel udziałowców.

Ostatnie miesiące to restrukturyzacja spółki, działania zmierzające do pozyskania inwestora i zapewnienia finansowania. W trakcie tak trudnego procesu najważniejsze jest pokazanie, że warto zainwestować w firmę, że pracownicy potrafią się zmobilizować i potwierdzić zdolność do zmian, realizacji kontraktów, poprawy jakości i osiągania lepszych wyników finansowych. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, potrafiliśmy realizować kontrakty. Udało się między innymi uzyskać homologację dla pojazdów DB, a pierwsze Linki już wożą pasażerów na niemieckiej sieci. Jestem przekonany, że PESA to dobra inwestycji – powiedział Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz SA.

PESA Bydgoszcz S.A. jest największym polskim producentem niemal wszystkich rodzajów pojazdów szynowych – pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Łączy je kilka cech wspólnych: innowacyjność, nowoczesny design, łatwość obsługi i wysoki komfort podróżowania, modułowość i unifikacja różnych podzespołów ułatwiająca eksploatację, a nade wszystko bezpieczeństwo jako priorytet zarówno w projektowaniu, jak i w produkcji taboru. Tabor kolejowy z bydgoskiej PESY jest eksploatowany w Polsce i innych krajach, takich jak Włochy, Niemcy, Rosja, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina, Litwa, Białoruś czy Kazachstan. Firma PESA zatrudnia ponad 4000 pracowników.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.

Warto podkreślić, że nasz powiat ma bardzo dobre kontakty ze świetną firmą z Bydgoszczy, dotyczy to w głównej mierze młodzieży, która być może swoje losy zwiąże właśnie z PESĄ. Według naszych informacji, dobre kontakty, to efekt starań Członka Zarządu Powiatu, pana Jerzego Kowalika.


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook