25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ponawałnicowa pomoc trwa

3 min read

Podsumowujemy kolejny etap niezbędnych prac po nawałnicy, która przeszła przez nasze województwo w sierpniu ubiegłego roku. Dzisiaj w urzędzie wojewódzkim odbyła się narada z przedstawicielami służb i samorządowcami z poszkodowanych gmin.

Na tę chwilę rząd przekazał 210 mln zł wsparcia dla terenów poszkodowanych. 60 mln zł przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji na odbudowę domów, również 60 mln zł rozdzielonych zostało na wyremontowanie infrastruktury drogowej. Kolejnych 90 mln zł przekazał resort rolnictwa. Cały czas trwa odbudowa i staramy się pomagać wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wśród firm, które zaangażowały się w pomoc poszkodowanym mieszkańcom jest Enea SA.

Wojewoda podkreślił sprawne i skuteczne działanie pracowników firmy: W wyniku nawałnicy bez prądu pozostawało blisko pół miliona osób, przewróconych było 2800 słupów, zniszczonych zostało 400 km sieci energetycznych. Prąd został przywrócony w ciągu trzech tygodni i za to należy się firmie szczególne uznanie. Poza tymi działaniami firma przekazała również milion zł wsparcia dla poszczególnych samorządów.

Dodam, że oprócz przekazanego samorządom miliona zł na odbudowę infrastruktury i budynków użyteczności publicznej Enea również przygotowuje wsparcie dla potrzebujących 8 gmin w regionie. Dla nas etap działań ponawałnicowych jest już zakończony, a obecnie trwają już tylko prace eksploatacyjne mające na celu zwiększenie dyspozycyjności linii, a w perspektywie mamy prace inwestycyjno-modernizacyjne – powiedział wiceprezes Enei SA Zbigniew Piętka, a o pomocy udzielonej przez firmę mówił także wiceprezes Enei Pomiary Mirosław Jamroży: W sierpniu ubiegłego roku priorytetem dla całej grupy Enea było przywrócenie zasilania. Kiedy, w bardzo ekspresowym tempie i dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników, to już się udało pochyliliśmy się nad krzywdą, która spotkała poszczególnych mieszkańców. Wielu z nich zostało pozbawionych mieszkań i całego dobytku. Dlatego firma aktywnie włączyła się w zbiorową i indywidualną pomoc. Dzięki naszej fundacji mamy bezpośredni kontakt z gminami i wiemy jakie są ich potrzeby.

Największe zadanie mają do wykonania Lasy Państwowe. Na terenie województwa zostało zniszczonych 9 tys. ha lasów. Poklęskowe prace na terenie lasów postępują planowo i ich zakończenie w najbardziej poszkodowanych nadleśnictwach zakładamy na koniec pierwszego półrocza 2019 r. mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Bazela.

Koszt uprzątnięcia drzewostanów szacowany jest na 330 mln zł., straty z tytułu obniżenia wartości surowca drzewnego na 320 mln zł., a straty w infrastrukturze na kwotę 700 tys. zł. Koszt odnowienia drzewostanu to 200 mln zł i również na 200 mln zł szacowany jest koszt odbudowy i remontu dróg. W sumie daje to kwotę ponad 1 mld zł.

Najważniejsze jest zabezpieczenia przeciwpożarowe lasów. W tych działaniach ściśle współpracujemy z PSP i strażami ochotniczymi. Lasy przekazały także samorządom 4 mln zł na odbudowę dróg, w tym roku przekażemy na te cele jeszcze 8 mln zł. W latach 2019-2021, po uprzątnięciu lasów, planujemy dalszą współpracę w tym zakresie z samorządami. Pomoc z Funduszu Leśnego – 35 mln zł – przekazana zostanie w tym roku także dla właścicieli lasów prywatnych na uprzątnięcie tych terenów – dodał dyrektor Bartosz Bazela.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak mówił o ponawałnicowym wsparciu dla strażaków: W 2017 r. zostaliśmy zasileni olbrzymimi kwotami: ponad 7 mln trafiło do naszego województwa z MSWiA, prawie 2 mln do tych 5 powiatów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu. Ale to ten rok będzie rekordowy: otrzymamy prawie 16 mln zł na zakupy samochodów i sprzętu.

W wyniku nawałnicy, która przeszła nad naszym województwem w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. poszkodowanych zostało 35 gmin i 7 powiatów. Według danych na 30 kwietnia wyremontowano już 3 861 budynków mieszkalnych i 1 163 budynki gospodarcze. Na odbudowę czekają jeszcze 564 budynki mieszkalne i 1 163 budynki gospodarcze.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook