2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Posiedzenie Komitetu Sterującego Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Tucholskiego

3 min read

O tym spotkaniu byliśmy powiadomieni, ale nie powiadomiono nas o której godzinie i w którym miejscu zbierze się zacne gremium. To typowa taktyka informacyjna UMiG oraz Starostwa Powiatowego w Tucholi, z której wywnioskować możemy, że media całkowicie niezależne, mają utrudniony dostęp do informacji. Pomimo naszych monitów, urzędy pozostają bierne.

W związku z tym, oprzeć się możemy na notatce, którą zamieszczono w portalu powiatowym. Nie wiemy, czy zawarte w niej treści są informacjami rzetelnymi, czy poruszają wszystkie aspekty, wreszcie nie możemy wgłębić się w szczegóły, naszych kamer tam nie było. Tym samym, pozbawiono dostępu do pełnej informacji Czytelników i Widzów TOKiS – PRESS. Na podstawie składni możemy powiedzieć tylko tyle, że mamy do czynienia wyłącznie z notatką informacyjną i niczym więcej.

Komitet Sterujący ORSG Powiatu Tucholskiego pod przewodnictwem Starosty Tucholskiego Michała Mroza zebrał się w poniedziałek 5 lutego 20118 r., tym razem w gościnnych progach Urzędu Miejskiego w Tucholi.

Komitet jednogłośnie przyjął sprawozdanie z realizacji Strategii ORSG Powiatu Tucholskiego za rok 2017, a w dyskusji nad realizacją tego programu przez Urząd Marszałkowski pojawiło się wiele pytań i wątpliwości: w kwestiach dotyczących zbyt wolnego tempa ogłaszania i rozstrzygania konkursów, niepewnej rzeczywistej alokacji* na poszczególne zadania, konieczności doprecyzowania sposobu podziału środków oraz możliwości przesuwania planowanych wydatków pomiędzy poszczególnymi zadaniami i priorytetami. Z kolejną aktualizacją Strategii Komitet wstrzymał się do czasu wyjaśnienia przynajmniej części ze zgłaszanych wątpliwości, planowanego na najbliższe dni.

Przed obradami Komitetu firma GlobalECO z Gdyni* zaprezentowała koncepcję pozyskania dofinansowania na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w zaopatrzeniu mieszkańców naszego powiatu w prąd i ciepło, a Komendant Powiatowy Policji Wiesław Gapa przedstawił ideę i zasady współpracy samorządów w projekcie „Razem bezpieczniej”, tym razem skierowanym na poprawę bezpieczeństwa w turystyce. Poruszono też temat przygotowań do Dnia Dawcy Szpiku Kostnego planowanego na 11 lutego, w ramach którego w każdej z gmin naszego powiatu można będzie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na prośbę samorządów gminnych Starosta Michał Mróz zadeklarował też możliwość powrotu do tradycji Dożynek Powiatowych, które odbywałyby się co roku w innej gminie. 

*Alokacja – w ekonomii: przyporządkowanie środków (budżetowych, produkcji, materiałowych) do poszczególnych gałęzi produkcji, przedsiębiorstw;

*Firma GlobalECO z Gdyni

 • Jest niezależną firmą doradczą w obszarze:
  • zarządzania zużyciem energii elektrycznej, gazu i paliw płynnych oraz
  • inwestycji w OZE (odnawialne źródła energii) oraz w składniki towarzyszące temu procesowi.

  Usługi firma kieruje zarówno do klientów biznesowych, jak i prywatnych na terenie całego kraju.

  Firma realizuje kompleksowy proces optymalizacji kosztów przesyłu i zakupu energii elektrycznej, jak równiej optymalizacji jej zużycia.  Sporządza bezpłatną analizę możliwości redukcji kosztów energii. Przedstawia również najkorzystniejszą ofertę na rynku w zakresie jej dostaw. Wykonuje wszystkie działania z kontrahentami za klienta.

  Zajmuje się przygotowaniem lokalizacji i infrastruktury pod odnawialne źródła energii (OZE). Dysponuje bazą gruntów pod elektrownie słoneczne i wiatrowe. Inwestorom zapewnia pomoc przy realizacji przedsięwzięcia, natomiast właścicielom gruntów znajduje inwestorów.

   

Niestety, nie mamy żadnych informacji o tym, dlaczego na spotkanie zaproszono tę firmę i czym kierowano się w wyborze.

Obywatel nie ma najmniejszej kontroli nad działaniami wybranych przez niego władz.


(mrf.)

Żródła:

1. Tucholski.pl

2. Http://globaleco.pl

Fot. tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook