12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„POSŁANIEC” – recenzja filmu – Kazimierz Rink

2 min read

Etykieta arcydzieła w przypadku POSŁAŃCA (1971) Josepha LOSEYA może co niektórym wydać się lekkim nadużyciem.

Ale po 45 latach od Wielkiej Nagrody na MFF w Cannes, film mistrza kina brytyjskiego jako widać Znalezione obrazy dla zapytania le messagerolśniewająco wprost stawił czoła upływowi czasu. Co więcej, wcale się nie zestarzał. Obejrzeć go po latach – najprawdziwsza uczta, wszak mamy do czynienia z iście niedoścignionym mistrzostwem, triumfem kina epickiego. Mniejsza już o to, że Losey, twórca z amerykańskim rodowodem w sposób wyjątkowy znobilitował melodramat jako taki w kinie. Gdyby go zeń wyeliminować to tak jakby z auta wymontować silnik lub skrzynię biegów.

Precyzja scenariusza samego Harolda Pintera, urzekająca malarskość i poetyckość kamery Gerry Fishera (długie ujęcia sielskością nasyconych pejzaży niczym z galerii wielkich impresjonistów!), przepyszne aktorstwo Julie Christie, Alana Batesa i nastoletniego wówczas Dominica Guarda, wreszcie niebiańsko kontemplacyjna, zmysłowa i organizująca dramaturgię zdarzeń na ekranie muzyka Michela LEGRANDA, przejdą na zawsze do historii X Muzy. Uciec od tak wyrafinowanej przygody wizualno-estetycznej nawet po tylu latach doprawdy nie sposób. To tak jakby wyrzec się raz na zawsze powrotów do Fiodora Dostojewskiego albo wspinaczki z Hansem Castorpem po co piękniejszych literacko zboczach „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.

POSŁANIEC tak niezwykle i przejmująco łączy siłę wzruszenia z intensywnością czysto artystycznego przeżycia. I idealnie przystaje do motta poprzedzającego pierwsze kadry filmowej opowieści; „przeszłość jest jak cudzoziemska kraina, ludzie zachowują się tam zupełnie inaczej”…

______________________

Kazimierz Rink

Fot. Zdjęcie L. Surowiec. Pocztówka z 1980 r. wydana przez KAW.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook